Chang’e 5 w 2017 roku

0

Chiny zamierzając wysłać misję księżycową Chang’e 5 w 2017 roku. Sonda ma przywieźć na Ziemię próbki gruntu księżycowego.

W ostatnią środę Ye Peijian, główny projektant sondy Chang’e 1 i kierownik misji sond Chang’e 2 i Chang’e 3, zapowiedział, że kolejna misja jego kraju na Księżyc odbędzie się w 2017 roku. Sonda Chang’e 5 będzie miała za zadanie przywieźć na Ziemię próbki Srebrnego Globu.

Piątą misję Chang’e będzie tworzył lądownik, “urządzenie patrolujące powierzchnię”, i inne, w tym próbnik gruntu, mogący spenetrować powierzchnię Księżyca do 2 metrów w głąb. Ye powiedział także, że w misji wezmą udział naukowcy z Hong Kongu i Makao.

Ye ogłosił rok startu w przeddzień czwartkowej konferencji narodowego komitetu doradztwa politycznego ChRL, czyli najwyższego politycznego ciała doradczego.

Sonda Chang’e 1 została wysłana 24 października 2007. Była pierwszą chińską misją księżycową. Pierwszego października 2010 wystartowała misja Chang’e 2, która od 3 listopada tego samego roku okrąża Księżyc. W 2013 na orbitę ma trafić sonda Chang’e 3, której głównym zadaniem będzie miękko wylądować na Księżycu i wypuścić na powierzchnię łazik. Rok startu misji Chang’e 4 nie jest znany.

Źródło: Xinhua

Comments are closed.