Zenit-3F wyniósł satelitę Elektro-Ł

0

20 stycznia o 12:29 wystartowała rakieta Zenit-3SLBF (Zenit-3F) z rosyjskim satelitą meteorologicznym Elektro-Ł, rozpoczynającym drugą generację tego typu rosyjskich satelitów. Start miał miejsce z kazachskiego Bajkonuru.

Z platformy startowej nr 45/PU-1 z Bajkonuru wystartowała rakieta Zenit-3SLBF z geostacjonarnym satelitą meteorologicznym Elektro-Ł. Satelita po 8 godzinach i 58 minutach lotu trafi na pozycję orbitalną 76oE.

Zenit-3SLBF to nowy wariant średniej rakiety nośnej Zenit-3, wyposażony w końcowy stopień Fregat.

Satelita będzie wykonywał zdjęcia powierzchni Ziemi do celów hydrologicznych i meteorologicznych, w tym zdjęć pokrywy chmur; zbierał dane pomiarowe dotyczące heliosfery, jonosfery i magnetosfery; odbierał i przekazywał wezwania ratunkowe systemu SARSAT-COSPAS.

Satelita został zbudowany przez Stowarzyszenie Naukowo-Produkcyjne im. Ławoczkina, w oparciu o firmową platformę Nawigator. Ma masę startową ok. 1740 kg, pusty 1620 kg, w tym 435 kg ładunku użytecznego. Stabilizowany jest trójosiowo z dokładnością powyżej 0,05º i dryfem kątowym <0,0005º/s. Wydajność paneli ogniw słonecznych, przy końcu trwania misji (10 lat), wyniesie 1700 W. Średnie zużycie energii będzie wynosić ok. 700 W.

Zenit-3F na stanowisku startowymPrzesyłanie danych na Ziemię odbywa się w paśmie X (7,5 GHz) z prędkością 2,56-15,36 Mbps, lub w paśmie S (1,7 GHz), gdy przesyłane do satelitów pośredniczących. Bezpośrednie wysyłanie z Ziemi odbywa się na częstotliwości 400 MHz, lub przez satelity pośredniczące, na częstotliwości 470 MHz.

Satelita odbiera gotowe produkty hydro-meteorologiczne w paśmie X (8,2 GHz) i przekazuje je do odbiorców w paśmie S (1,7 GHz), w formatach HRIT, LRIT i WEFAX

Satelita pośredniczy w wymianie danych między regionalnymi centralami hydrologiczno-meteorologicznymi na falach pasma X (7,5 i 8,2 GHz), z prędkościami do 15,36 Mbps

Komunikaty ratownicze SARSAT-COSPAS odbierane są na częstotliwości 406 MHz i retransmitowane na częstości 1,54 GHz.

Do instrumentów naukowych Elektro-Ł należą:

  • MSU-GS – dziesięciokanałowy radiometr światła widzialnego i podczerwieni
  • SKIF-6 – spektrometr promieniowania korpuskularnego
  • SKL-E – spektrometr słonecznego promieniowania kosmicznego
  • GALS-E – detektor galaktycznego promieniowania kosmicznegp
  • ISP-2M – miernik stałej słonecznej
  • VUSS-E – miernik słonecznego promieniowania ultrafioletowego
  • DIR-E – detektor strumienia słonecznego promieniowania rentgenowskiego
  • FM-E – magnetometr trójosiowy
  • GEOS&R – odbiornik i przekaźnik systemu powiadamiania ratunkowego SARSAT-COSPAS

Źródło: Loty Kosmiczne, pl.wikipedia

Comments are closed.