NASA prosi radioamatorów o nasłuch NanoSail-D

0

W środę doszło do samoistnego odłączenia się satelity NanoSail-D od satelity FASTSAT. NASA prosi radioamatorów na całym świecie o nasłuchiwanie radioboi satelity nadającej na częstotliwości 437,270 MHz i raportowanie odbioru.

W środę 19 stycznia o 16:30 czasu polskiego inżynierowie z Centrum Lotów Kosmicznych imienia George’a C. Marshalla potwierdzili, że nanosatelita NanoSail-D samoistnie odłączył się od Fast Affordable Scientific and Technology Satellite, FASTSAT. Do spontanicznego odłączenia się statku doszło kilka godzin wcześniej, co obsługa FASTSAT-a odkryła podczas porannej kontroli telemetrii. Stacje naziemne potwierdziły rozłączenie się ładunków.

FASTSAT i NanoSail-D zostały wystrzelone rakietą Minotaur IV HAPS 20 listopada 2010. NanoSail miał odłączyć się od statku-matki 6 grudnia 2010, ale wtedy operacja nie powiodła się.

NASA prosi światową społeczność radioamatorów i krótkofalowców o nasłuchiwanie radionadajnika satelity, pracującego na częstotliwości 437,270 MHz, i zgłaszanie swoich nasłuchów na stronie projektu NanoSail-D.

NanoSail-D z rozłożonym żaglem słonecznym / Credits: NASA

NanoSail-D ma masę 7 kilogramów. Zbudowany jest z trzech połączonych platform CubeSat. Kontrolę nad satelitą sprawują studenci i pracownicy Laboratorium Systemów Robotycznych Santa Clara University..

Źródło: NASA

Treść tego artykułu udostępniona na licencji CC-BY-SA 3.0. Licencjonowanie materiałów zdjęciowych w ich opisie.

Comments are closed.