ViaSat-1 doznał uszkodzeń – opóźnienie

0

Satelita ViaSat-1, który ma zaoferować największą na świecie przepustowość transmisji satelitarnych, doznał uszkodzeń w trakcie przemieszczania w ramach procesu testowania. Wysłanie satelity zostanie opóźnione o kilka miesięcy.

W ostatni czwartek ViaSat, właściciel satelity o tej samej nazwie, poinformowała, że nowy satelita doznał uszkodzeń w trakcie przemieszczania go podczas sesji testów w fabryce konstruktora, firmy Space Systems/Loral. W związku z tym wysłanie satelity zostanie opóźnione o kilka miesięcy. Zwłoka jest potrzebna na naprawę uszkodzeń i przeprowadzenie ponownych testów satelity. Wszystkie koszty z tym związane poniesie producent.

Satelita miał zostać wyniesiony przez International Launch Services rakietą Proton podczas najbliższej wiosny. Obecnie start planowany jest na lato.

ViaSat-1 będzie satelitą telekomunikacyjnym, oferującym najszybsze przesyłanie danych drogą satelitarną na terytorium USA, 130 gigabitów na sekundę. Dwa razy więcej od wysłanego w grudniu 2010 europejskiego satelity KA-SAT.

ViaSat, poprzez spółkę WildBlue Communications (kupioną w 2009 roku), dostarcza usługi 400 000 klientów, głównie na terenach, gdzie inny niż satelitarny dostęp do Internetu nie jest możliwy.

ViaSat-1 ma trafić na pozycję geostacjonarną 115oW i być w stanie obsługiwać ponad milion klientów.

Źródło: SFN, ViaSat

Comments are closed.