ATV-2 prawie gotowy do lotu

0

Jak podaje European Space Agency(ESA) ATV-2 “Jan Kepler” jest prawie gotowy do startu, który nastąpić ma 15 lutego. Będzie to najcięższy ładunek przewidziany dla rakiety Ariane 5 i zarazem dwusetny lot europejskiej rakiety.

ATV jest europejską kapsułą bezzałogową, stworzoną na potrzeby transportu ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Pierwszy pojazd tego typu zadokował do Stacji w 2008 roku. W chwili obecnej trwają końcowe prace nad przygotowaniem do lotu drugiego pojazdu ATV, nazwanego “Jan Kepler”.

ATV-2 w tej chwili jest już w pełni zatankowany paliwem oraz utleniaczem, a większość ładunku znajduje się w ładowni. Jedynie około 400 kg dodatkowego ładunku zostanie umieszczone w kapsule na dwa tygodnie przed jej startem przez specjalne urządzenie dostępowe. Druga kapsuła zabierze łącznie więcej towarów niż pierwsza, dzięki wprowadzeniu kilku ulepszeń. Cały ładunek, na który składa się paliwo, woda, tlen oraz ładunek “suchy”, ważyć będzie 7,5 tony.

Po zadokowaniu, planowanym obecnie na 26 lutego, ATV-2 wykorzystany zostanie także do przeprowadzania korekt orbity ISS. Przez 3,5 miesiąca ATV-2 będzie integralną częścią ISS.

W przeciwieństwie do swojego poprzednika, który spędził około 3 tygodni w przestrzeni przed zadokowaniem do ISS, ATV-2 będzie zmierzał prosto do Stacji. Lot i dokowanie do ISS odbędzie się automatycznie, ale będzie monitorowane z ATV Control Center (ATV-CC) w Tuluzie. Ponadto, w trakcie dokowania nadzór nad ATV-2 z pokładu ISS sprawował będzie także astronauta ESA Paolo Nespoli, który w razie jakichkolwiek problemów przerwie operację. Przed startem, 4 i 11 lutego, nastąpi test łączności między ATV-CC, ATV, rakietą Ariane oraz Centrum Kontroli w Kourou w czasie przeprowadzania realistycznej symulacji startu.

Rakieta Ariane 5 dla tego startu jest już złożona w Kourou i w tej chwili oczekuje na integrację z ATV-2, która ma nastąpić 20 stycznia.

Na tym blogu można śledzić postępy w przygotowaniach do lotu.

(ESA)

Comments are closed.