Test chińskiego bezzałogowego pojazdu transatmosferycznego

0

Chiny przeprowadziły test bezzałogowego pojazdu transatmosferycznego. Dostępne informacje są dość skąpe, lecz wydaje się, że pojazd może być odpowiednikiem amerykańskiego X-34.

Doniesienia o chińskich dokonaniach przemysłu aerokosmicznego coraz częściej pojawiają się w światowych mediach – pomimo częstego braku oficjalnych informacji. Tak też stało się i tym razem.

Od kilku lat Chiny realizują program transatmosferycznego pojazdu w ramach programu 863-706. Jest to program kontrolowany przez chińską armię. Pojęcie “transatmosferyczny” w tym przypadku najprawdopodobniej oznacza zdolność do lotu balistycznego na wysokości przynajmniej kilkudziesięciu kilometrów z prędkościami rzędu kilku Mach. Dotychczas opublikowane zdjęcia sugerują, że jest to mały pojazd bezzałogowy, rozmiarami przypominający amerykański X-34.

Około 8 stycznia 2011 roku Chiny przeprowadziły test tego pojazdu. Informacje pojawiły się jedynie w chińskiej telewizji, w której przekazano, że test się udał, a pojazd przekroczył chwilowo rosyjską przestrzeń powietrzną (co można potraktować jako propagandę). Brak dodatkowych informacji, dla przykładu o trybie lotu i osiągniętej maksymalnej prędkości, jednak można założyć, że wkrótce nastąpią kolejne podobne testy.

Zdjęcie z 2007 roku, pokazujące pojazd podczepiony pod bombowcem / Credits - nieznany

Comments are closed.