14 stycznia – dwa rozbłyski klasy C

0

Rok 2011 rozpoczął się dość nieszczególnie na Słońcu. Dopiero czternastego stycznia zanotowano dwa rozbłyski klasy C. Rozbłyski nie były skierowane w Ziemię.

Pod koniec 2010 roku aktywność słoneczna spadła – przez kilka dni nie zanotowano nawet żadnej plamy słonecznej. Na początku tego roku sytuacja się znacząco nie zmieniła – na Słońcu obserwowano jedynie małe grupy plam o niskiej aktywności.

Dopiero czternastego stycznia nastąpiły dwa większe rozbłyski na Słońcu. Rozbłyski były klasy C i wygenerowane zostały przez stosunkowo małą, lecz aktywną grupę plam słonecznych. Ta grupa będzie widoczna z Ziemi za około 2-3 dni. Sonda SOHO zarejestrowała koronalny wyrzut masy (CME), który był związany z pierwszym z rozbłysków. Obraz można zobaczyć w galerii tego artykułu.

Ponadto, sonda STEREO Behind zarejestrowała rozbłysk – animację można zobaczyć pod tym linkiem.

Jest dość prawdopodobne, że aktywność słoneczna w najbliższych dniach wzrośnie – między innymi za sprawą wspomnianej grupy słonecznej. Czy rozbłyski będą kontynuowane po stronie Słońca widocznej z Ziemi? Nie wiadomo, choć jest to możliwe.

Warto tu dodać, że niedawno opublikowano prognozę jeszcze słabszego maksimum słonecznego, przewidującego szczyt aktywności na czerwiec lub lipiec 2013 roku.

CME z 14 stycznia 2011 roku - 36 minut później / Credits - NASA, ESA, SOHO

Comments are closed.