Wypadek astronauty misji STS-133

0

Astronauta Timothy Kopra doznał obrażeń podczas wypadku rowerowego. Pierwsze diagnozy mówią o złamanym biodrze. Może to mieć duże znaczenie dla misji STS-133, której start już za półtora miesiąca.

Wypadek rowerowy miał miejsce 15 stycznia. Astronauta Kopra podczas tego wypadku mógł złamać biodro, co może mieć duże znaczenie dla misji STS-133. NASA potwierdziła wypadek, ale nie potwierdziła stopnia obrażeń, gdyż takie szczegóły medyczne nie są przekazywane. Informacja o obrażeniach pochodzi jednak z wielu źródeł.

Timothy Kopra ma uczestniczyć w spacerach kosmicznych w trakcie STS-133. Jego wpływ na powodzenie misji jest zatem bardzo duży. Co więcej, NASA nie trenuje załóg zapasowych dla każdej misji, co oznacza, że jeśli doszłoby do zamiany astronauty dla tej misji, to konieczny byłby intensywny trening dla nowego członka załogi.

Kilka dni temu, wskutek incydentu w Tucson, NASA zadecydowała o wyznaczeniu zapasowego dowódcy misji STS-134. W obliczu kończącego się programu wahadłowców, wszelkie zmiany załóg misji mogą mieć duży wpływ na planowanie i przebieg wypraw.

(NASA)

Comments are closed.