Planowany rollout Discovery – 13 stycznia

0

Dwudziestego drugiego grudnia miała miejsce operacja sprowadzenia (ang. rollback) promu Discovery to hali VAB. Rozpoczęły się inspekcje zbiornika ET. W tej chwili planuje się, że 13 stycznia 2011 roku nastąpi wyjazd (ang. rollout) wahadłowca na platformę LC-39 A.

Od listopada inżynierowie pracujący przy programie wahadłowców (STS) próbowali znaleźć przyczynę pęknięcia kilku elementów nośnych zbiornika promu. Nie udało się jednak jednoznacznie określić, dlaczego te pęknięcia miały miejsce, a cały problem uzyskał status “niewyjaśnionej anomalii”. Prace koncentrują się w tej chwili na zakończeniu wyliczeń ryzyka startu w obecnej konfiguracji.

Trwa także usuwanie sensorów, które zainstalowano na potrzeby próbnego tankowania promu (test miał miejsce 17 grudnia 2010). Zdjęcia z tych prac pojawiły się już na stronach NASA (kilka prezentujemy w galerii).

Techników i inżynierów pracujących przy programie STS czeka kilkanaście bardzo pracowitych dni przed spodziewanym rollout. Wbrew pozorom, czasu jest niewiele – szczególnie, że jest to okres świąteczno-noworoczny!

Polecamy artykuł opisujący wcześniejsze operacje rollback programu STS.

(NASA)

Zestaw sensorów, które wykorzystano podczas próbnego tankowania zbiornika ET / Credits - NASA Usuwanie sensorów ze zbiornika ET / Credits - NASA Usuwanie sensorów ze zbiornika ET / Credits - NASA

Comments are closed.