Próba generalna prac robota Dextre na Stacji ISS

0

W dniach 22-23 grudnia, znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej robot Dextre, wykonał szereg czynności, które były próbą generalną przed oficjalnym zadaniem, związanym z rozładowaniem japońskiego statku towarowego HTV-2 w styczniu. W tym czasie przeprowadzono także podniesienie orbity Stacji ISS.

Od momentu jego dostarczenia na Stację ISS w 2008 roku, Dextre przechodził wiele kompleksowych sesji testowych, składających się na proces jego certyfikacji. Sprawdzenie wszystkich systemów było niezbędnym krokiem na drodze wdrożenia robota do służby. Testy te nie mogły zostać wykonane na Ziemi z uwagi na występującą grawitację, która działa w znikomym stopniu 350 kilometrów nad powierzchnią planety.

W czasie dwudniowych manewrów, Dextre został przetransportowany za pomocą kanadyjskiego manipulatora, znajdującego się na Stacji ISS – Canadarm 2, w rejon zewnętrznej palety sprzętowej ELC2 (External Logistic Carrier 2), gdzie dokonał relokacji pojemnika Cargo Transport Carrier, zawierającego dziesięć zdalnych modułów kontroli energii (bezpieczników układów elektrycznych – remote power control modules). Zadaniem zręcznego robota Dextre jest właśnie m.in. wymiana takich małych modułów, gdy te ulegną awarii. Prace tego typu wykonywaliby astronaci podczas spacerów kosmicznych, przede wszystkim z uwagi na zręczność jakiej wymaga ich przeprowadzenie. Wdrożenie robota SPDM (Special Purpose Dexterous Manipulator) ma wyeliminować potrzebę włączania ludzi w przeprowadzanie takich napraw.

Praca Dextre rozpoczęła się w momencie pochwycenia, posiadającej masę 442 kilogramów platformy. Następnie manipulator Canadarm2 przeniósł robota i ładunek na niewielką odległość w odniesieniu do miejsca rozpoczęcia zadania. Platforma została potem zainstalowana w nowym miejscu. Manewr ten zapewnił więcej miejsca, które potrzebne będzie w momencie instalacji istotnego eksperymentu – AMS-02 (Alpha Magnetic Spectrometer 02), mającego być dostarczonym w ładowni wahadłowca Endeavour misji STS-134 na wiosnę w 2011 roku.

Animowany gif przedstawiający fragment manewru można obejrzeć pod tym linkiem.

Manewry 22-23 grudnia posłużyły także jako swego rodzaju ‘próba generalna’ działania robota przed pierwszym oficjalnym zadaniem, które będzie miało miejsce na początku lutego, za parę tygodni. Przy użyciu Dextre zostanie wyciągnięta paleta zewnętrzna (External Pallet) z luku nieciśnieniowego japońskiego statku towarowego HTV-2 ‘KOUNOTORI’, mającego zadokować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 27 stycznia.

CTC jest standardową platformą służącą do przechowywania ładunków cargo na Stacji ISS. Robot Dextre został zbudowany przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną CSA.

Podwyższenie orbity Stacji ISS

22 grudnia wykonany został manewr podwyższenia orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Manewr przebiegł nominalnie, wykonany został za pomocą ośmiu silniczków DPA (używanych w czasie operacji rendezvous i dokowania) rosyjskiego statku towarowego Progress M-07M/39P, który zadokowany jest do tylnego portu modułu Zwiezda. Była to pierwsza z dwóch zaplanowanych operacji podwyższenia orbity, druga odbędzie się 13 stycznia. Celem jest optymalne ukształtowanie orbity Stacji ISS w przygotowaniu do dokowania statku HTV-2, rosyjskiego statku Progress M-09M oraz misji STS-133 wahadłowca Discovery. Manewr wykonano o godzinie 17:28. Trwał on 21 minut i 11 sekund. Zmiana prędkości wyniosła 2.3 m/s. Orbita podniesiona została o 4.2 kilometra do poziomu 352.9 kilometrów. Paliwo wcześniej zostało pobrane ze zbiorników znajdujących się w module Zarja.

(CSA, Roscosmos)

Comments are closed.