Przed lotem Sojuza 2 z satelitą Meridian 3

0

W dniu drugiego listopada z kosmodromu Plesieck wystartuje rakieta nośna Sojuz 2-1a z wojskowym satelitą telekomunikacyjnym Meridian 3, znanym również pod tradycyjnym rosyjskim oznaczeniem Kosmos 2470. Będzie to trzeci satelita z planowanej serii urządzeń konstelacji Meridian – pierwszy został umieszczony na swojej docelowej orbicie w 2006 roku.

Drugi satelita, wystrzelony w 2009 roku wszedł na orbitę eliptyczną o obniżonych parametrach z powodu krótszej niż zakładano pracy trzeciego stopnia rakiety Sojuz, przez co czwarty stopień napędowy – Fregat – zużył cały swój zapas paliwa, próbując skompensować różnicę w prędkości.

Szczegóły konstrukcyjne oraz wygląd satelitów Meridian nie są znane, choć przypuszcza się, że są one zbudowane na bazie platformy Uragan-M z systemem serwisowym znajdującym się pod ciśnieniem i o trójosiowej stabilizacji. Zainstalowane na satelitach skrzydła ogniw fotowoltaicznych mogą być prawdopodobnie obracane w jednej osi w kierunku Słońca, co powinno zapewnić lepsze wykorzystanie ich powierzchni do generowania energii elektrycznej.

Satelity konstelacji Meridian mają zastąpić istniejące urządzenia z serii Molniya-1T, Molniya-3 oraz Molniya-3K, znajdujące się na podobnych orbitach operacyjnych.

Urządzenia zostały zaprojektowane przez NPO PM, choć budowa jednostek, które miałyby wejść w skład konstelacji została zlecona zakładom PO Polyot, podobnie jak miało to miejsce w przypadku satelitów GLONASS serii Uragan-M.

Start czterostopniowej rakiety Sojuz 2-1a zaplanowany jest na godzinę 1:59 CET z kompleksu startowego LC-43/PU-4. Pierwszy stopień pojazdu stanowią cztery boostery – Blok B, V, G oraz D – wykorzystujące silniki RD-107A. Są one połączone z centralnie umieszczonym drugim stopniem (Blok A), napędzanym pojedynczym silnikiem RD-108A. Ponad nim znajduje się trzeci stopień – Blok I – z zamontowanym na nim silnikiem RD-0110. Wszystkie stopnie napędzane są mieszaniną nafty oraz ciekłego tlenu.

Dodatkowy, czwarty stopień – Fregat – ma za zadanie wynieść ładunek na planowaną orbitę eliptyczną o apogeum wynoszącym około 39000 kilometrów i perygeum równym blisko 900 kilometrów przy inklinacji równej 65 stopni. W przeciwieństwie do poprzednich stopni, ta konstrukcja wykorzystuje mieszankę niesymetrycznej dimetylohydrazyny (UDMH) oraz tetratlenku diazotu (N2O4).

(Loty Kosmiczne)

Rakieta Sojuz 2-1a ze stopniem napędowym Fregat ustawiana na wyrzutni startowej (Roscosmos)

Comments are closed.