Start rakiety Delta II z satelitą COSMO-SkyMed 4 przesunięty o 24 godziny

0

Zaplanowany na dzisiejszy ranek, lot rakiety Delta II z satelitą COSMO-SkyMed 4 nie odbył się i został przesunięty na godzinę 3:20 CET, 2 listopada. Start odwołano na około dwie minuty przed planowanym uruchomieniem silnika pierwszego stopnia – jako powód podano usterkę systemu grzewczego sekcji silnikowej, która zapobiega schłodzeniu elementów tego silnika do zbyt niskiej temperatury w trakcie napełniania zbiorników utleniaczem (LOX).

(2.10.2010) Aktualizacja: Start rakiety ponownie nie doszedł do skutku, co wymusza dalsze przesunięcie lotu o 24 godziny. Powodem odwołania dzisiejszej próby był problem na etapie opróżniania sekcji silnikowej z azotu, który utrzymuje jego części w optymalnej temperaturze. Kolejna data startu została wyznaczona na godzinę 3:20 CET, 3 listopada.

Pozostałe czynności przedstartowe nie nastręczały problemów.

Satelita COSMO-SkyMed 4 ma wejść na orbitę polarną o inklinacji 97.86 stopnia przy apogeum równym 631 i perygeum 620 kilometrów. Urządzenie będzie dostarczało zdjęć radarowych wysokiej rozdzielczości na potrzeby włoskich ośrodków cywilnych oraz wojska. Głównym instrumentem obserwacyjnym każdego z czterech satelitów konstelacji COSMO-SkyMed jest radar o syntetycznej aperturze (SAR), pozwalający na obrazowanie wyznaczonych celów z dokładnością do około jednego metra.

Rakieta Delta II obsługiwana jest przez założone w grudniu 2006 roku przedsiębiorstwo United Space Alliance, będące w istocie spółką joint venture, na którą składają się firmy sektora kosmicznego Lockheed Martin oraz Boeing. Dzięki temu do dyspozycji ULA są zarówno rakiety z rodziny Atlas, jak i rodziny Delta – w tym najcięższa rakieta obecnie wykorzystywana w Stanach Zjednoczonych do wynoszenia satelitów – Delta IV Heavy.

W najbliższym, 350 locie Delty II, użyta zostanie jej wersja nosząca oznaczenie 7420, a zatem wyposażona w cztery pomocnicze silniki na paliwo stałe GEM-40 oraz dwa stopnie napędowe. Pierwszy z nich napędza mieszanina nafty (RP-1) oraz ciekłego tlenu (LOX), drugi stopień natomiast wykorzystuje hipergoliczną mieszankę Aerozyny 50 jako paliwa (mieszaniny UDMH oraz hydrazyny w stosunku 1:1) oraz tetratlenku diazotu jako utleniacza.

Rakieta zostanie wystrzelona z bazy sił powietrznych USA Vandenberg z wyrzutni startowej SLC-2.

(ULA)

Typowy profil lotu rakiety Delta II w wersjach 7320/7420 na orbitę polarną (ULA)

Wizja artystyczna satelity tupu COSMO (Thales Alenia)

Comments are closed.