Opóźnienie startu rakiety Falcon 9

0

Start drugiego egzemplarza rakiety Falcon 9 został opóźniony aż do grudnia. Obecnie firma SpaceX planuje przeprowadzenie startu nie wcześniej niż 7 grudnia 2010 roku.

Czwartego czerwca 2010 roku nastąpił pierwszy i zarazem udany test rakiety Falcon 9. Wtedy to firma SpaceX zapowiadała, że jeszcze latem tego roku dokona drugiego testu rakiety a wraz z nią testu-demonstracji kapsuły Dragon. Jeszcze na początku lipca start zapowiadano na 9 września 2010 roku.

W ciągu kolejnych tygodni i miesięcy ta data była stopniowo odsuwana w przyszłość. Na początku września zapowiadano,  że start odbędzie się pod koniec października. Na początku października pojawiła się nowa data – 8 listopada – jako data startu. Następnymi datami były 18 i 20 listopada.

W tej chwili przewidywana data startu to nie wcześniej niż 7 grudnia 2010 roku. Opóźnienie może mieć formalny powód – do tej pory nie wszystkie pozwolenia związane z misją kapsuły Dragon zostały sfinalizowane – między innymi kwestia powrotu pojazdu na Ziemię. Organem wydającym pozwolenie jest amerykańska Federal Aviation Administration (FAA).

Jest możliwe, że start ulegnie dalszemu opóźnieniu – nawet do 2011 roku. Z pewnością jednak w najbliższych tygodniach możemy się spodziewać ważnych decyzji związanych z drugim lotem rakiety Falcon 9.

(Źródło informacji – wsześniejsze artykuły serwisu Kosmonauta.net oraz Polskie Forum Astronautyczne)

Comments are closed.