Grupa 1117 na Słońcu

0

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach zarejestrowano szybki rozrost grupy plam słonecznych numer 1117. Jeśli w najbliższych kilkunastu godzinach nastąpi rozbłysk wraz z koronalnym wyrzutem masy (CME), to mogą one być skierowane ku Ziemi.

Aktywność słoneczna stale rośnie od ostatniego minimum aktywności słonecznej, które nastąpiło w latach 2008-2009. Niedawno informowaliśmy o erupcji protuberancji słonecznej, co miało miejsce 18 października 2010 roku. To jeden z przykładów rosnącej aktywności słonecznej.

Aktualnie na Słońcu, po widocznej z Ziemi stronie obserwujemy 3 grupy plam słonecznych o numeracjach 1113, 1117 i 1119. Wśród nich najbardziej się wyróżnia 1117, która pojawiła się po widocznej z Ziemi stronie Słońca około 20 października. Od 23 października obserwujemy szybki rozrost tej grupy plam. Około 25 października ta grupa zaczęła generować rozbłyski klasy B. W nocy z 25 na 26 października, tuż przed północą (czasu CEST) nastąpił pierwszy rozbłysk klasy C. Każda z większych plam tej grupy ma rozmiary porównywalne lub większe od Ziemi. Poniższe nagranie pokazuje wzrost grupy 1117 na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich godzin.

{youtube}49WsyfgWv7Q{/youtube}
Wzrost grupy 1117 / Credits – SDO, NASA, djxatlanta

Czy w najbliższych godzinach będzie dalej rosnąć aktywność grupy 1117? Jest to możliwe, choć raczej mało prawdopodobne, by jakikolwiek rozbłysk wygenerowany przez tę grupę sięgnął klasy M. W dalszych kilkudziesięciu godzinach – jeśli obecne tempo wzrostu zostanie utrzymane – szanse na taki rozbłysk wzrosną. Za kilkadziesiąt godzin jednak ta grupa nie będzie skierowana w Ziemię i szanse na wywołanie większych zórz polarnych wskutek potencjalnych rozbłysków z tej grupy wyraźnie spadną.

W obecnym 24 cyklu aktywności słonecznej największy rozbłysk był wyższych stanów klasy M i nastąpił na początku tego roku.

Comments are closed.