Sinus Iridium – cel misji Chang’e 3

0

Misja chińskiego łazika księżycowego ma zostać wystrzelona w 2013 roku. Już teraz różne sondy, w tym i amerykańska Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) obserwują zakładane miejsce lądowania – Sinus Iridium.

Chiński program księżycowy nabiera tempa. Po misji orbitera Chang’e 1 przyszedł czas na Chang’e 2, która od 6 października 2010 roku znajduje się na orbicie wokół Srebrnego Globu. Druga chińska bezzałogowa misja księżycowa potrwa przynajmniej sześć miesięcy. Po niej nastąpi misja Chang’e 3 – tym razem celem będzie powierzchnia naszego jedynego naturalnego satelity.

Cel dla łazika misji Change’3 to Sinus Iridium (pol. Zatoka Tęcz lub Tęczy). To płaski teren, powstały w wyniku rozległego wylewu law bazaltowych. Wybór tego miejsca dla pierwszej chińskiej misji na powierzchni Srebrnego Globu wydaje się być spowodowany chęcią ograniczenia ryzyka – powierzchnia Sinus Iridium jest płaska i ze stosunkowo niewielką liczbą kraterów.

Nie oznacza to jednak, że Sinus Iridium jest nieciekawym miejscem. Amerykańska sonda LRO zbadała wycinek tego obszaru. Przesłane ujęcia wskazują, że prócz relatywnie płaskiego terenu na Sinus Iridium znajdują się również obszary, gdzie występują duże ilości głazów. Co ciekawe, w tej chwili nie jest znany mechanizm powstawania tych głazów i nie wiadomo, dlaczego są one obecne w niektórych miejscach Sinus Iridium.

Sonda LRO będzie nadal fotografować obszary Sinus Iridium w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie. Możliwe jednak, że dopiero chińska misja Change’3 rozwiąże tę zagadkę.

Wycinek Sinus Iridium sfotografowany w wysokiej rozdzielczości przez LRO można zobaczyć pod tym linkiem.

(NASA)

Głazy zaobserwowane w regionie Sinus Iridium / Credits - NASA/GSFC/Arizona State University

Comments are closed.