Analiza atmosfery planety HR 8799b

0

Astronomowie pracujący przy dwóch teleskopach Kecka na Hawajach, skierowali oczy ku planecie HR 8799b, znajdującej się 130 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Pegaza.

Trzy egzoplanety krążące wokół młodej gwiazdy zmiennej HR 8799, są pierwszymi odkrytymi poprzez obserwacje w podczerwieni. Półoś wielka tych większych od Jowisza planet wynosi kolejno: 24, 38 i 68 jednostek astronomicznych.

Poprzez pomiary spektrograficzne z teleskopu Keck astronomowie analizują właściwości planety HR 8799b. Uzyskane dane wskazują, iż w atmosferze planety praktycznie nie występuje metan, co przekłada się na najniższą możliwą temperaturę wynoszącej 926 stopni Celsjusza. Są to dość zaskakujące dane, gdyż według obecnych modeli najniższa możliwa temperatura powinna być o czterysta stopni Celsjusza niższa.

Badacze zauważyli, iż pomiary zgadzają się z modelem, gdy założy się duże zagęszczenie chmur i pyłu w atmosferze planety. Tym samym należy się zastanowić jak wygląda zachmurzenie na innych planet gazowych.

Warto jednocześnie zaznaczyć, iż badania nad egzoplanetami znajdują się dopiero w początkowym stadium. W tej chwili znanych jest ponad 500 światów. Dalsze odkrycia zdecydowania poszerzą naszą wiedzę na ich temat.

Dokładne wyniki z badań nad HR 8799b zostaną zaprezentowane w artykule “Near-Infrared Spectroscopy of the Extrasolar Planet HR 8799b,” przyszłego numeru Astrophysical Journal.

Comments are closed.