Start rakiety Sojuz-U ze statkiem transportowym Progress 39P

0

W dniu wczorajszym miał miejsce pomyślny start bezzałogowego, rosyjskiego statku transportowego Progress 39P z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Wydarzenie było owiane wyjątkową atmosferą z uwagi na przesunięcie o 48 godzin, planowanego początkowo na środę 8 września, dnia startu. Statek zadokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w niedzielę, dostarczając załodze około 2.5 tony ładunku cargo.

Przyczyną przesunięcia startu o dwie doby były niesprzyjające warunki atmosferyczne. Podczas startów rakiet Sojuz górną dopuszczalną granicą tolerancji jest 15m/s, w środę natomiast wiatr wiał z prędkością około 18 m/s. W piątek jednak warunki były akceptowalne i rakieta wystartowała pomyślnie o godzinie 12:22 CEST, znikając zaledwie kilkanaście sekund później w nisko wiszących chmurach. Wstępna orbita została osiągnięta po 9 minutach lotu trójstopniowej rakiety Sojuz. Następnie zostały wydane standardowe polecenia na rozwinięcie systemów komunikacyjncyh oraz nawigacyjnych Progressa. Chwilę później zostały także rozwinięte panele słoneczne. W rosyjskiej nomenklaturze statek oznaczony jest jako Progress M-07M. Zapis ze startu poniżej :

{youtube}zWezOO1Gvf0{/youtube}
Zapis startu Sojuza-U z Progressem 39P z dnia 10 września 2010 roku / Credits: Roscosmos

Seria precyzyjnych odpaleń silniczków manewrowych w piątek oraz sobotę nakierowała statek na kurs mijający ze Stacją ISS. Dokowanie przewidziane jest na godzinę 13:58 CEST z rozpoczęciem manewru podejścia o godzinie 11:31 CEST. Długi na nieco ponad 7 metrów Progress zadokuje do tylnego portu modułu serwisowego Zvezda. Tamtejszy port cumowniczy został zwolniony kilkanaście dni temu przez inny statek transportowy – Progress 38P. Podczas operacji jego dokowania, kilka miesięcy temu, doszło jednak do wyjątkowej sytuacji – na skutek interferencji systemu automatycznego dokowania KURS z telewizyjnym transmiterem, z którego załoga korzysta podczas awaryjnych sytuacji, wymagających manualnego sterowania, Progress 38P wszedł w stan oczekiwania. Połączenie komunikacjne pomiędzy statkiem, a Stacją ISS zostało przerwane. Doszło do małego ‘chaosu’ i Progress minął orbitalny kompleks w ustalonej, aczkolwiek bardzo bliskiej odległości. Do pomyślnego dokowania doszło dwa dni później.

Przypuszcza się, że pierwsza próba dokowania Progressa 38P mogła chronologicznie tak wyglądać :

  • Transmiter wizji TV manualnego systemu dokowania (TORU) w module Zvezda po aktywacji przez załogę, wszedł w interferencję z przesyłem informacji pomiędzy dwoma elementami automatycznego systemu dokowania (KURS-A na Progressie, KURS-P na Zvezdzie).
  • KURS-A na statku Progress zinterpretował tę interferencję jako konflikt poleceń w stosunku do zaprogramowanych komend, zainicjowana została tym samym komenda “cancel dynamic operations”, która zarządziła minięcie stacji i uzyskanie bezpiecznej separacji od ISS.

W celu uniknięcia podobnej sytuacji w czasie dokowania kolejnego statku Progress, rosyjscy inżynierowie wprowadzili drobną poprawkę czasową w procedurze aktywacji manualnego systemu dokowania. Teraz operacja ta jest odsunięta maksymalnie w czasie, na chwilę przed finalnym testem TORU. Modyfikacja powinna uniemożliwić interferencję sygnałów automatycznego systemu dokowania KURS z uruchamianym systemem TORU.

Jutrzejsze dokowanie ma się odbyć w trybie automatycznym. Manualny system może zostać uruchomiony, o ile załoga zidentyfikuje taką potrzebę.

Kosmonauci w ostatni wtorek spędzili czas nad przejrzeniem procedur związanych z dokowaniem oraz przejściem treningu z użytkowania manualnego systemu dokowania TORU. Na pokładzie Progressa 39P znajduje się 2515 kilogramów ładunku, w skład którego wchodzi duża ilość sprzętu dla różnych modułów Stacji ISS, filmy wideo, sprzęt medyczny, przedmioty sanitarne i higieniczne czy świeże jedzenie. Ponadto w zbiornikach Rodnik znajduje się 210 kilogramów wody, a specjalnych kontenerach 49 kilogramów tlenu. Ze zbiorników Progressa po zadokowaniu zostanie także przetoczone do rosyjskiej części Stacji ISS 870 kilogramów paliwa.

Statek pozostanie zadokowany do Stacji ISS do 20 grudnia tego roku.

(NASA, Roscosmos)

Comments are closed.