ATV-2 jednak w 2011 roku

0

Misja europejskiego bezzałogowego statku ATV-2 rozpocznie się jednak w 2011 roku. Wczoraj opublikowano newsletter firmy ArianeSpace, przewidujący trzy starty rakiety Ariane 5 do końca 2010 roku. Niestety, ATV-2 nie znajdzie się na pokładzie żadnej z tych rakiet.

Start misji ATV-2 wielokrotnie był przekładany, głównie wskutek opóźnień przy budowie tego pojazdu. Przez ostatnie miesiące planowaną datą startu był grudzień 2010 roku, a sam bezzałogowy pojazd został dostarczony w czerwcu 2010 roku do Kourou. Od tego czasu trwały przygotowania do startu. Ostatnio jednak ArianeSpace zaczęła analizować, czy uda się w pełni przygotować i przetestować ATV-2. Ostatecznie zadecydowano, że start zostanie przełożony na 2011 rok. W tej chwili nie jest znana dokładna planowana data startu. Przewiduje się natomiast, że start ATV-2 będzie pierwszym dla Ariane 5 w 2011 roku.

ATV-2 Jan Kepler to drugi (po ATV-1 Juliuszu Verne) z serii europejskich bezzałogowych pojazdów zaopatrzeniowych. Celem lotu tego statku jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Rakietą nośną jest Ariane 5. Wymiary ATV to 10,3×4,5 metra. W pełni załadowany, pojazd ATV waży w momencie startu 20750 kilogramów.

Pojazd ATV nie jest przystosowany do powrotu na Ziemię, jednak jest możliwe, że wersja rozwojowa tego statku będzie zdolna do bezpiecznego lądowania. Więcej na ten temat w tym artykule.

Dyskusja na temat misji ATV-2 odbywa się na Polskim Forum Astronautycznym – LINK.

Comments are closed.