Huragan Igor okiem satelity Aqua

0

Trwa sezon huraganów na Oceanie Atlantyckim. Tym razem do wschodniego wybrzeża USA zbliża się huragan Igor. Oczywiście, ten masywny ośrodek niskiego ciśnienia jest obserwowany jednocześnie za pomocą wielu urządzeń i instrumentów – wśród nich znajduje się satelita NASA o nazwie Aqua.

2 września 2010 roku wspominaliśmy o obserwacjach huraganu Earl z pokładu ISS. Od tego czasu kilka mniej i bardziej aktywnych ośrodków niżowych się pojawiło na Atlantyku, jednak były one mniejsze i słabsze od aktualnie obecnego huraganu Igor.

W chwili obecnej (14 września 2010) huragan Igor znajduje się około 1200 km na wschód od Małych Antyli. Najnowsze prognozy przewidują, że trasa huraganu nie przejdzie nad obszarami lądowymi. Pomimo tego trwają obserwacje huraganu – także za pomocą satelitów.

Zdjęcie w galerii tego artykułu zostało wykonane 14 września 2010 roku za pomocą satelity Aqua. Na zdjęciu widać wyraźnie rozbudowany huragan z wykształconym okiem. Huragan Igor w tym momencie jest kategorii 4 w skali Saffir-Simpson. Wyższe rozdzielczości tego zdjęcia można zobaczyć pod tym linkiem.

Satelita Aqua, wizja artystyczna / Credits - NASA

Comments are closed.