Chińskie manewry na orbicie okołoziemskiej

0

W dniu 19 sierpnia Chiny przeprowadziły test zbliżania z wykorzystaniem dwóch swoich satelitów – wystrzelonego w październiku 2008 roku przy użyciu rakiety Chang Zheng 4B – Shijian-6 (jednego z dwóch satelitów tej grupy) oraz umieszczonego w tym roku na orbicie Shijian-12, wyniesionego przez rakietę Chang Zheng 2D.

Cel operacji nie jest jasny – mogą to być jednak testy mające na celu weryfikację manewrów przeznaczonych do realizacji w ramach programu załogowego i szykowanej do lotu, pierwszej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-1 oraz planowanego cumowania do niej pojazdu Shenzhou.

Drugą możliwością, tłumaczącą zachowanie satelitów Shijian mogą być testy automatycznych procedur zbliżeniowych do obiektu znajdującego się na orbicie okołoziemskiej, które mogą znaleźć zastosowanie w chińskim programie wojskowym – satelity mogłyby dzięki temu zbliżać się do tajnych urządzeń innych państw w celu uzyskania istotnych danych, dotyczących szczegółów ich budowy. Podobne techniki umożliwiłyby także przeprowadzenie ewentualnego ataku na określony cel.

Satelity Shijian pierwotnie zostały wystrzelone na orbity o podobnych inklinacjach, lecz o wysokości różniącej się o około 7 kilometrów. Podejrzewa się, że po wykonaniu zbliżenia pomiędzy obiektami doszło do kontaktu, o czym świadczą niewielkie zmiany w parametrach orbit obu urządzeń.

Oficjalny cel przeprowadzenia operacji nie jest znany.

(AZCP)

Start rakiety CZ-4B z satelitami Shijian-6 (Xinhua/Wang Yongji)

Comments are closed.