Relacja z pierwszego Toruńskiego Zlotu Miłośników Astronomii

0

Zakończył się pierwszy Toruński Zlot Miłośników Astronomii, który odbył się w dniach 13-15 sierpnia. Choć trwał krótko był wypełniony mnóstwem atrakcji.

Zlot w „sercu polskiej astronomii” cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony mediów i potencjalnych uczestników, jednak ograniczenia noclegowe spowodowały, iż wielu miłośników nie udało się wziąć udziału w imprezie.

Miłośnicy nieba z całej Polski zjechali do Torunia, aby poczuć magię astronomii i nie zawiedli się. Zawodowi astronomowie przygotowali ciekawe wykłady, które bardzo często przedstawiały potencjalne szanse i możliwości zaistnienia w tych badaniach amatorów. Wykład inauguracyjny poprowadził p. Andrzej Niedzielski z Centrum Astronomii UMK Toruń na przewrotny temat „Ile jest planet we Wszechświecie”.

Pasjonaci nieba odwiedzili również obserwatorium astronomiczne w Piwnicach k. Torunia, gdzie znajduje się największy radioteleskop i teleskop optyczny w kraju. Studenci oraz doktoranci astronomii w trakcie oprowadzania uczestników po obu częściach obserwatorium opowiadali uczestnikom zlotu o swoich badaniach, oraz zaprezentowali ich najnowsze wyniki. W obserwatorium znajduje się także zabytkowy teleskop Drapera, który niewątpliwie wniósł nieoceniony wkład do rozwoju astrofizyki.

Czym że byłby prawdziwy zlot bez miłośniczych obserwacji nieba. Zarówno przed jak i po zlocie w Toruniu panowała pochmurna pogoda, jednak trafiliśmy idealnie na dwie bezchmurne noce! Podczas sobotniego wieczoru uczestnicy zlotu zaprezentowali swój sprzęt obserwacyjny podczas publicznej imprezy dla mieszkańców Torunia. Pasjonaci tak wspaniale poprowadzili wycieczkę po niebie, że większość przybyłych została z nami jeszcze po północy.

Toruń to rodzinne miasto Mikołaja Kopernika, zatem obowiązkowym punktem w programie zlotu były odwiedziny domu naszego największego astronoma. Po odwiedzinach domu Kopernika uczestnicy udali się do toruńskiego Planetarium oraz Orbitarium, gdzie organizatorzy zakończyli zlot i wręczyli nagrody uczestnikom konkursu wiedzy astronomicznej.

Dziękujemy wszystkim, którzy włożyli swój wkład w organizację TZMA2010! Mamy nadzieję, iż Toruński Zlot Miłośników Astronomii wpisze się w historię miasta i stanie się z czasem najpopularniejszym miejscem zlotów. Do zobaczenia za rok w jeszcze większym gronie!

Marcin Gładkowski

Pełna relacja ze zlotu jest dostępna na łamach portalu AstroVisioN.
Jest już również dostępna galeria z wybranymi zdjęciami uczestników.

Oficjalny wątek pozlotowy, w którym można wyrazić opinie nt. zlotu znajduje się na portalu ForumAstronomiczne.pl.

Uczestnicy zlotu TZMA 2010 pozują do zdjęcia w obserwatorium radioastronomicznym w Piwnicach (Marcin Gładkowski)

Comments are closed.