Luty 2011: Test systemu cumowniczego Oriona na orbicie

0

Na początku przyszłego roku zaplanowano pierwsze przetestowanie systemu cumowniczego kapsuły Orion. Załoga prawdopodobnie przedostatniej misji wahadłowca STS-134, uruchomi system STORRM (Sensor Test for Orion Relative Navigation Risk Mitigation). Test prototypu urządzenia zbudowanego przez firmy Lockheed Martin Space Systems Company oraz Ball Aerospace & Technologies Corp nastąpi w czasie cumowania i odcumowania promu Endeavour. Jedenastego dnia lotu, po nominalnym oddaleniu się od stacji, wahadłowiec jeszcze raz zbliży się do ISS, tym razem symulując podejście kapsuły Orion do cumowania. Celem załogi STS-134 będzie zebranie oraz monitorowanie danych uzyskanych przez STORRM.

System został już przetestowany na ziemi, zaś załoga misji STS-134 została już zaznajomiona z jego funkcjami. STORRM składa się z dwóch głównych elementów: czujnika LiDAR Vision Navigation Sensor (VNS) oraz zaprojektowanej przez Ball Aerospace pracującej w wysokiej rozdzielczości Docking Camera (DC). Awionika oraz oprogramowanie zostało stworzone przez centrum NASA w Langley. Rozdzielczość systemu jest 16 razy bardziej efektywna od obecnie używanego w wahadłowcach kosmicznych. Jednocześnie dane zaczynają być zbierane już z odległości 5-ciu kilometrów, czyli 3 razy dalej niż przy obecnym podejściu. Praca STORRM przystosowana jest do rozmiaru i zasilania kapsuły Orion

Larry Price, zastępca dyrektora programu Orion w Lockheed Martin stwierdza, iż “po przetestowaniu systemu na orbicie będziemy dalej kontynuować wysiłki aby bezpiecznie zrealizować lot Oriona w 2013 roku”.

Źródło: Lockheed Martin

Comments are closed.