Prawdziwy księżyc Pandora

0

Szaleństwo związane z filmem Jamesa Camerona “Avatar” powoli wygasa. A jednak okazuje się, iż Pandora rzeczywiście istnieje i orbituje wokół gazowego giganta. Przy czym prawdziwa Pandora, to niewielki księżyc Saturna o szerokości 81 km.

6 czerwca bieżącego roku europejsko-amerykańska sonda Cassini dokonała odległego przelotu w pobliżu Pandory i przesłała zarejestrowane obrazy. Zdjęcie zostało wykonane z odległości 101 tysięcy kilometrów – a więc około 1/4 odległości z Ziemi do Księżyca. Rozdzielczość wynosi 603 metry na piksel i ukazuje stronę księżyca zwróconą w kierunku Saturna.

Pandora została odkryta w 1980 roku przez Voyagera 1. Jest jednym z tzw. księżyców pasterskich, stabilizujących pierścień F. Jego orbita znajduje się w rezonansie z innym księżycem pasterskim, Prometeuszem.

Od 2004 roku sonda Cassini znajduje się na orbicie Saturna i wciąż dostarcza nowych danych na temat tego niezwykle obfitującego w obiekty układu. W najbliższych dniach, 13 sierpnia planowany jest 12 przelot w pobliżu Enceladusa. Będzie on bardzo bliski – sonda przeleci zaledwie 2,5 tysiąca kilometrów nad powierzchnią księżyca. Nieco ponad miesiąc później, na 24 września zaplanowano 73-ci przelot w pobliżu Tytana.

W lutym 2010 roku misje sondy Cassini przedłużono aż do roku 2017 roku.

Źródło: NASA

Comments are closed.