Pierwsze samodzielne loty SpaceShipTwo już jesienią?

0

Niedawny udany pierwszy lot prywatnego statku SpaceShipTwo pozwala na optymistyczne prognozy dla następnych ważnych testów tego pojazdu. Pojawiły się komentarze, że już jesienią SpaceShipTwo dokona pierwszego niezależnego lotu szybowcowego. Następnie, na początku 2011 roku może dojść do pierwszych prób rakietowych.

15 lipca 2010 roku, po 33 testowych lotach bez załogi, odbył się pierwszy lot w trakcie którego wewnątrz SpaceShipTwo przebywały osoby. Był to kolejny z serii testów, których celem jest wysłanie tego pojazdu w lot suborbitalny, powyżej tzw. linii Kármána. Kiedy to nastąpi? Wszystko zależy od testów.

Wkrótce po tym locie pojawiły się pierwsze komentarze, że istnieje możliwość by pierwszy samodzielny lot szybowcowy (jeszcze bez uruchomienia silnika rakietowego) nastąpi tej jesieni. Do tego czasu zapewne trwać będą testy systemów oraz powierzchni lotnych SpaceShipTwo. Można też założyć, że dojdzie do kilku testów sytuacji awaryjnych, tak by można było poznać mniej spodziewane właściwości tego statku. Dopiero po tych testach powinna zostać wydana zgoda do pierwszego lotu szybowcowego.

Oczywiście, Virgin Galactic i firma Scaled nie muszą się śpieszyć z testami. Jest możliwe, że zaplanowane zostaną dodatkowe loty SpaceShipTwo na uwięzi, zanim wydana zostanie zgoda. Optymistycznie można jednak założyć, że na początku 2011 roku może dojść do pierwszych prób z silnikiem rakietowym SpaceShipTwo.

Źródło wiadomości: space.com
Polecamy także film z pierwszego lotu: wired.com

Comments are closed.