Wspólny satelita Eutelsatu i Kataru

0

Eutelsat Communications i ictQATAR będą miały wspólnego satelitę. Zbuduje go Space Systems/Loral, a w 2013 roku statek zawiśnie nad południkiem 25,5oE. Planowany czas działania będzie wynosił 15 lat.

Dwaj operatorzy satelitarni, Eutelsat Communications i ictQATAR, którzy w maju 2010 zdecydowali się na budowę wspólnego geostacjonarnego satelity, wybrali producenta statku, firmę Space Systems/Loral. Satelita zostanie oparty o platformę SS/L 1300.

Satelita będzie miał zająć miejsce na orbicie geostacjonarnej nad przecięciem równika  z południkiem 25,5oE. Pozycja ta umożliwia jednoczesną obsługę krajów Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji Środkowej. SS/L ma dostarczyć statek o planowanym czasie działa nie mniejszym niż 15 lat, który zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w pierwszej połowie 2013 roku. Zastąpi on satelitę EUROBIRD 2, wysłanego w 1998 roku, a pracującego nad tym południkiem od 2002 roku.

Satelita będzie dostosowany do pracy pod kontrolą dwóch operatorów dzielących się przyszłymi transponderami pasm Ku i Ka, które znajdą się na planowanym statku.

Eutelsat jest jednym z 3 największych operatorów satelitarnych na świecie, dystrybuującym około 4600 kanałów telewizyjnych i radiowych.

IctQATAR, to powołany w 2004 roku przez rząd Kataru urząd niezależnego regulatora telekomunikacyjnego. Jego celem jest rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej Kataru i wprowadzenie jego społeczeństwa w erę informacyjną.

Źródło: Space Daily,

Comments are closed.