Budżet NASA – jest kompromis!

0

Po wielu miesiącach prac różnych komisji, rozmów z ekspertami a także walki politycznej udało się wypracować kompromis w sprawie budżetu NASA. Tym samym poznaliśmy cele rozwoju amerykańskiej agencji kosmicznej na najbliższe lata.

1 lutego 2010 roku Charles Bolden zaprezentował propozycję budżetów NASA na lata fiskalne 2011. Autorem propozycji budżetu była administracja prezydenta USA. Zaproponowany budżet wyznaczał zupełnie nowe kierunki rozwoju amerykańskiej agencji kosmicznej. W jednym z naszych poprzenich artykułów można przeczytać szczegóły nowego budżetu NASA.

Jak nie trudno zgadnąć, społeczność astronautyczna, firmy z przemysłu kosmicznego a także politycy podzielili się na dwa obozy – przeciwników i zwolenników zmian. Już w lutym rozpoczęły się długie, wielomiesięczne debaty i konsultacje, w trakcie których usłyszeliśmy wiele propozycji kompromisu lub zakceptowania zmian albo też utrzymania poprzedniego stanu (czyt. programu Constellation). 15 kwietnia 2010 roku miała miejsce przemowa prezydenta USA, która zawierała elementy kompromisowe (np użycie kapsuły Orion jako “szalupy ratunkowej” z ISS). Następnie, zaczęły się pojawiać pierwsze propozycje ustaw jako formy odpowiedzi na proponowane zmiany w NASA. Poznaliśmy m.in. propozycję kontynuowania Constellation oraz kilka kompromisowych propozycji, z których warto wyróżnić tę opracowaną w czerwcu.

Wczoraj, po godzinie 16:00 CEST odbyło się posiedzenie senackiej komisji do spraw handlu, nauki i transportu. Na początku posiedzenia zaprezentowano projekt ustawy pt. NASA Authorization Act of 2010, która jest kompromisem pomiędzy Białym Domem a Kongresem i Senatem USA. Ustawa zawiera w sobie elementy wspomnianej czerwcowej propozycji kompromisu. W porównaniu do pierwotnej propozycji Białego Domu w sprawie NASA kompromisowa ustawa zawiera następujące elementy:

– Budowa nowej ciężkiej rakiety nośnej już od roku fiskalnego 2011. Ta rakieta byłaby oparta o systemy z programu STS. Rakieta byłaby gotowa w 2016 roku. (Wcześniej proponowano prace nad technologiami dla nowej rakiety nośnej a dopiero później, po kilku latach, prace nad nową rakietą). Nowa rakieta prawdopodobnie będzie także napędzana silnikami na paliwo stałe.

{youtube}xOnlAUpYWoc{/youtube}
Jedna z opcji (nazwana “Nie Shuttle-C” lub “sidemount”) nowej rakiety nośnej opartej na systemach z programu STS. / Credits – NASA, SpaceRefOnOrbit

– Budowa w pełni funkcjonalnej kapsuły Orion, zdolnej do lotu poza niską orbitę wokółziemską. Statek byłby gotowy w 2016 roku.
– Dodanie misji STS-135 do programu STS. Prawdopodobnie ta wyprawa będzie ostatnią w ramach programu wahadłowców*.
– Mniejsze fundusze na komercyjne programy. Jest to element strategii “rozgrzewki przed biegiem”, umieszczonej w czerwcowej propozycji budżetu.
– Ściślejsza współpraca międzynarodowa. Brak w tej chwili dokładniejszych danych, ale można zauważyć, że niektóre grafiki (np powyższa) zawierają w sobie europejski statek transportowy ATV, wynoszony na orbitę za pomocą amerykańskiej nowej rakiety nośnej.
– Zabezpieczenie części miejsc pracy na Florydzie – tutaj wielu przeciwników wcześniejszego programu prezydenta USA uważało, że zbyt wiele osób straci pracę i nie będzie szansy, by te osoby szybko i efektywnie powróciły do przemysłu kosmicznego. Zachowanie części pracy z pewnością też było celem politycznym dla reprezentantów np Florydy i Teksasu.

Ta propozycja ustawy to ostateczne pożegnanie z programem Constellation. W najbliższych dniach lub tygodniach możemy się spodziewać formalnych kroków związanych z tym projektem ustawy.

* Toczą się rozmowy na temat misji potencjalnej STS-136, lecz żadna decyzja jeszcze nie zapadła.

Źródło wiadomości – zapis ogłoszenia zakończenia negocjacji w sprawie kompromisu: LINK

Rakieta nośna wywodząca się z programu STS - jedna z możliwych opcji na nową rakietę nośną NASA / Credits - NASA

Standardowa procedura akceptacji budżetu NASA / Credits - Hubert Bartkowiak

Comments are closed.