Nowe wieści o rakietach Angara

0

Nowa rosyjska rakieta nośna Angara ma zadebiutować w 2013 roku. Pierwszy człon jest już gotowy w 99%, a drugi został trzykrotnie przetestowany. Angara ma stanowić rodzinę nowych rakiet nośnych Federacji Rosyjskiej.

Testowe loty rakiety Angara mają rozpocząć się w 2013 roku, przekazał w czwartek 15 lipca Władimir Niestierow, szef państwowego centrum naukowo-produkcyjnego przemysłu kosmicznego imienia Chruniczewa.

Z przekazanych informacji wynika, że pierwszy człon rakiety nośnej (tj. wariantu podstawowego) jest niemal ukończony, a drugi człon został już trzykrotnie przetestowany. Pierwsza rakieta ma być skompletowana w pierwszym kwartale 2011 roku. Niestierow powiedział, że jedynym problemem mogącym opóźnić testy, jest zakup urządzeń infrastruktury naziemnej. Centrum miało kłopot z ich zamówieniem z powodu niedofinansowania.

Rodzina rakiet Angara ma w przyszłości zastąpić kilka rakiet obecnie używanych przez Rosję w misjach bezzałogowych, które są używane od czasów Związku Radzieckiego. Różne warianty rakiet Angara mają mieć nośność od 2 do 40,5 tony, a jej najcięższa odmiana, Angara 7, nieosiągalny na razie dla Rosji, udźwig od 45 do 75 ton.

Źródło: Space Travel,

 

Rodzina rakiet Angara: 1.1 (udźwig 2 ton na LEO), 1.2 (3,7 t), A3  (14,6 t), A5 (24,5 t), A5 KVRB (28,5 t) (Credits: WikiCommons)

Comments are closed.