XCOR: Testy nowej pompy zakończone sukcesem

0

Firma XCOR Aerospace, znana z prac nad załogowym pojazdem orbitalnym Lynx, oraz United Launch Alliance, korporacja założona przez Lockheed Martin oraz Boeing, ogłosiły, że zbudowana przez nie w ramach programu demonstracyjnego, wysokowydajna pompa tłokowa przeszła pozytywnie testy z użyciem ciekłego wodoru. Pompy tego typu, budowane od ośmiu lat przez XCOR, udowodniły, że mogą pracować w szerokim zakresie prędkości i przy różnych parametrach otworu wejściowego oraz stanowić tańszą alternatywę dla obecnie stosowanych turbopomp.

Pompy tłokowe były już pozytywnie przetestowane przez XCOR w 2009 roku, jako sposób na wysokowydajne przetaczanie materiałów kriogenicznych (ciekłego tlenu oraz ciekłego azotu). ULA zwróciła się do firmy z pytaniem czy technologia ta mogłaby zostać użyta również w przypadku ciekłego wodoru, który jest bardzo popularnym paliwem kriogenicznym. Dzięki metodzie ‘rapid prototyping’ XCOR zdołał zbudować jednotłokowy model demonstracyjny, który następnie poddał testom z użyciem wodoru, co zabrało łącznie jedynie cztery miesiące. Sukces ten umożliwia obu firmom rozpoczęcie kolejnej fazy projektu, która pozwoli na dalszy rozwój i dopracowanie rozwiązań technologicznych nowego urządzenia, by mogło znaleźć zastosowanie w misjach kosmicznych.

Podczas trwania testów, zespół inżynierów XCOR, złożony z Dana Delong’a, Douga Johnes’a, Mikea Valant’a oraz Marka Street’a zademonstrował prawidłowe funkcjonowanie urządzenia tłoczącego ciekły wodór w warunkach istotnych dla wielocylindrowej pompy, która mogłyby zostać użyta w locie, między innymi jako sposób na tłoczenie paliwa w silnikach rakietowych górnych stopni rakiet nośnych, a także do przetaczania wodoru z jednego pojazdu do drugiego na orbicie okołoziemskiej oraz w innych przypadkach wymagających zarządzania zasobami płynu kriogenicznego. Zademonstrowano również unikalną odporność takiego systemu na zakłócenia przepływu, spowodowane kawitacją wodoru (jego częściowym przejściem w formę gazową), co w przypadku turbopompy może zakończyć się jej awarią – do takich zdarzeń dochodziło już w przeszłości – w 1999 roku podczas lotu japońskiej rakiety nośnej H-II, właśnie kawitacja wodoru spowodowała uszkodzenie turbopompy i w konsekwencji utratę misji.

W opinii wiceprezydenta ULA do spraw rozwoju – doktora George’a Sowers’a “XCOR zademonstrował początki nowej ścieżki rozwoju technologicznego, która wygląda obiecująco z perspektywy poprawy konkurencyjności przyszłych wersji rakiet nośnych, które będą w dyspozycji ULA”. Także zdaniem Andrew Nelsona, inżyniera będącego członkiem grupy odpowiedzialnej za programy zaawansowane w ULA, według którego XCOR robi rzeczy z pompami tłokowymi, o których można powiedzieć, że nikomu wcześniej nie przyszły do głowy.

Partnerstwo pomiędzy dysponującą bogatym doświadczeniem ULA oraz innowacyjną XCOR stanowi przykład współpracy, która w przyszłości może kształtować rozwój całego sektora kosmicznego.

Źródło: XCOR

Mark Street z XCOR poprawia mocowanie elementów pompy ciekłego wodoru przed testem (XCOR)

Comments are closed.