Start rakiety KSLV-1 przełożony

0

Start południowokoreańskiej rakiety nośnej KSLV-1, mającej wynieść satelitę technologicznego STSAT-2B został odwołany na trzy godziny przed planowanym otwarciem okna startowego, co miało mieć miejsce o godzinie 9:30 CEST. Przyczyną przełożenia startu była awaria wykryta w automatycznym systemie gaśniczym zamontowanym na wyrzutni startowej, co w konsekwencji oznaczało błędne funkcjonowanie jednej z trzech dysz wyrzucających środki gaśnicze. Kolejna data startu nie została jeszcze podana, choć prawdopodobne jest podjęcie kolejnej próby startu w dniu jutrzejszym, o ile zespół techniczny zdąży rozwiązać zaistniały problem w tak krótkim czasie.

Rakieta KSLV-1 opiera się na pierwszym stopniu nowego rosyjskiego systemu rakiet nośnych “Angara”, który na potrzeby Korei Południowej został zmodyfikowany – wyposażony w generujący mniejszy ciąg silnik RD-151 zasilany kombinacją nafty oraz ciekłego tlenu. Górny stopień jest jednak konstrukcją koreańską, wykorzystującą paliwo stałe.

Pierwszy lot rakiety tego typu odbył się niespełna przed dziewięcioma miesiącami i zakończył się porażką, w wyniku problemów z oddzieleniem jednej z dwóch osłon ładunku, która stanowiąc dodatkową masę spowodowała zejście pojazdu z właściwej trajektorii i w konsekwencji zniszczenie satelity w wyniku wejścia w atmosferę.

Źródło:
SpaceflightNow.com
forum Astronomia Amatorska

Comments are closed.