Ariane 5 z satelitami Arabsat-5A oraz COMS-1 gotowa do lotu

0

W dniu dzisiejszym, na godzinę 23:41 CEST zaplanowany jest lot europejskiej rakiety nośnej Ariane 5 w wersji ECA, z dwoma satelitami – telekomunikacyjnym Arabsat-5A oraz meteorologicznym COMS-1. Do startu dojdzie z wyrzutni ELA-3, mieszczącej się na europejskim kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej.

Uaktualnienie – start nie odbył się z uwagi na problemy techniczne z jednym z subsystemów rakiety nośnej. Nowa data startu została wyznaczona na 24 czerwca, na godzinę 23:41 CEST, lecz z powodu kolejnych usterek związanych z jednym z układów pierwszego stopnia rakiety nośnej, start nie doszedł do skutku – kolejną obraną datą startu jest 26 czerwca, godzina 23:41 CEST.

Zakończony w dniu wczorajszym LRR (Launch Readiness Review) zakończył się sukcesem – zarówno rakieta jak i ładunek są gotowe do lotu. Także infrastruktura naziemna oraz sieć stacji przekaźnikowych zostały przygotowane do misji i są gotowe do uczestnictwa w całej operacji. Całkowita masa ładunku, który zostanie wyniesiony w tej misji – satelity Arabsat-5A oraz COMS-1, oraz specjalny łącznik SYLDA 5 wraz z dodatkowym wyposażeniem – wyniesie około 7315 kilogramów.

Pierwszym wynoszonym satelitą jest Arabsat-5A, zbudowany dla operatora telekomunikacyjnego Arabsat (Arab Satellite Communications Organization). Urządzenie zostanie umieszczone na 30,5 stopnia długości geograficznej wschodniej, gdzie zwiększy ilość dostępnych usług telekomunikacyjnych i telewizyjnych dla państw w regionie Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Jest to już siódmy satelita Arabsat, który zostanie wystrzelony przez rakietę z rodziny Ariane, począwszy od lotu Arabsata-1A w 1985 roku.

Satelita ten został oparty o platformę Eurostar 3000, zbudowaną przez Astrium, która następnie została wyposażona w zestaw 24 transponderów pracujących w paśmie Ku oraz 28 transponderów dla pasma C, dostarczonych przez Thales Alenia Space. Arabsat-5A ma funkcjonować przez okres 15 lat.

Drugi z satelitów – południowokoreański COMS (Communication, Ocean and Meteorological Satellite) – został zbudowany przez EADS Astrium na mocy kontraktu podpisanego z KARI (Korea Aerospace and Research Institute), również w wykorzystaniem platformy Eurostar 3000 i zabiera ze sobą trzy zaawansowane elementy przeznaczone do obserwacji meteorologicznych i oceanicznych, oraz eksperymentalne urządzenia do multimedialnej łączności szerokopasmowej w paśmie Ka (przy czym ostatnie zostało dostarczone przez KARI). Zadaniem poszczególnych podzespołów jest:

  • stałe monitorowanie i zbieranie danych meteorologicznych, które pozwolą na przewidywanie niebezpiecznych zjawisk pogodowych, takich jak burze czy powodzie, oraz umożliwią analizę zmian środowiskowych w długim okresie czasu – w tym temperatury powierzchni oceanu, czy też zmian w pokrywie chmur,
  • monitorowanie środowiska oceanicznego pod kątem zachodzących w nim procesów biologicznych (na przykład występowania chlorofilu). Również umożliwienie lepszego funkcjonowania rybołówstwa w regionie półwyspu Koreańskiego,
  • weryfikacja na orbicie zaawansowanych technologii komunikacyjnych oraz umożliwienie przeprowadzenia eksperymentów z użyciem technologii szerokopasmowej.

Satelita COMS-1 ma funkcjonować na orbicie przynajmniej przez okres siedmiu lat.

Pierwszym uwolnionym satelitą ma być, zamontowany powyżej łącznika SYLDA 5, satelita Arabsat-5A. Pod nim umieszczony jest COMS-1, który zostanie uwolniony jako drugi około 32 minut po starcie.

Start rakiety będzie można oglądać na żywo na stronie internetowej Arianespace.

Źródło: Arianespace
Szczegółowe informacje na temat satelity Arabsat-5A dostępne są na stronie operatora Arabsat (PDF).

Lot będzie także komentowany na żywo na forum Astronomia Amatorska.

Satelita COMS-1 (Astrium)

Satelita Arabsat-5A (Thales Alenia Space)

Comments are closed.