Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2010

0

Zloty miłośników astronomii zorganizowano już w kilku miastach Polski. Żaden z nich nie odbył się w tak wyjątkowym dla astronomii miejscu – Toruniu, mieście Mikołaja Kopernika. Czas to zmienić!

Niedawno ruszyła witryna Toruńskiego Zlotu Miłośników Astronomii 2010 – TZMA2010.PL. Można już dokonywać rejestracji!

Nie ulega wątpliwości, że Toruń pełni rolę “stolicy polskiej astronomii”, która szczególnie uwidoczniła się podczas Międzynarodowego Roku Astronomii. Organizatorzy zlotu chcą tę tradycję i prym kontynuować, zwłaszcza na polu astronomii amatorskiej. Pasjonaci związani z Internetowym Portalem Astronomicznym – AstroVisioN.pl, wyszli z inicjatywą zorganizowania Toruńskiego Zlotu Miłośników Astronomii. Poszukiwania optymalnego miejsca na tego typu imprezę nie trwały długo.

Szkoła Leśna na Barbarce jest uroczym zakątkiem Torunia o bogatej historii i ciekawych walorach przyrodniczych. Międzynarodowa akcja “100 godzin astronomii” podczas Roku Astronomii stanowiła astronomiczny debiut tego miejsca, ważnego przystanku na planowanej astronomicznej ścieżce turystycznej prowadzącej z toruńskiego planetarium aż do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach.

Barbarka to świetne miejsce do obserwacji astronomicznych. Ośrodek posiada dużą bazę  noclegową, sale konferencyjne, dużą polanę (w miarę niski horyzont), a okoliczne lasy dobrze izolują to miejsce od świateł miasta. Paradoksalnie nad Barbarką miłośnicy znajdą lepsze niebo niż w samym Centrum Astronomii w Piwnicach.

Toruński Zlot Miłośników astronomii odbędzie się w dniach 13 – 15 sierpnia 2010 roku (piątek – niedziela), a więc tuż po maksimum Perseidów. Organizatorem TZMA jest portal astronomiczny AstroVisioN.pl. W inicjatywie jako partnerzy/sponsorzy uczestniczą: Szkoła Leśna na Barbarce, Toruńskie Planetarium oraz Centrum Astronomii UMK Toruń w Piwnicach oraz grupa “Pokazy Nieba w Toruniu”.

Bazę noclegową  będzie stanowił tzw. “Gościniec”. Organizatorzy zlotu udostępnią także kilka teleskopów osobom, które nie mają, bądź z pewnych powodów nie mogły wziąć sprzętu obserwacyjnego.

Redakcja Kosmonauty serdecznie dziękuje za przesłany tekst.

Comments are closed.