Start rakiety Dniepr z satelitą TanDEM-X

0

W poniedziałek (21.06.2010) z wystrzelony został niemiecki satelita TanDEM-X. Start nastąpił z Kazachstanu i został wykonany przez rakietę Dniepr.

TanDEM-X jest niemieckim satelitą do obrazowania Ziemi. Wraz z bliźniaczym TerraSAR-X wystrzelonym w 2007 roku będzie w stanie wykonywać jedne z najdokładniejszych cywilnych map 3D w historii.

Oba satelity używają obrazowania radarowego. Po sprawdzeniu wszystkich systemów i rozpoczęciu fazy właściwej misji TanDEM-X będzie okrążał Ziemię w formacji z TerraSAR-X. Oba urządzenia będą zbliżać się do siebie nawet do 200 metrów odległości. Nawigacja odbędzie się za pomocą GPS oraz automatycznego oprogramowania do lotów w formacji, tak aby nie doszło do kolizji.

Wiązki radarowe obu satelitów będą działać podobnie do ludzkiego oka, każda będzie padać pod trochę innym kątem a po odbiorze różnica czasu odbicia pozwoli uzyskać bardzo dokładne dane na temat rodzaju i kształtu terenu. Uzyskane mapy będą miały 12 metrów rozdzielczości. Oba radary są w stanie w ciągu 3 lat wygenerować tyle danych ile potrzeba aby zapełnić 200,000 płyt DVD. Mogą pracować bez względu na pogodę (chmury) zarówno w dzień i jak w nocy.

Start nastąpił o godzinie 04:14 polskiego czasu w poniedziałek.

Źródła: SFN

Comments are closed.