NASA: Kompromis w zasięgu ręki?

0

Czyżby kompromis był w zasięgu ręki? Senator Nelson, dotychczasowy przeciwnik proponowanych zmian w NASA, wystosował list do senator Barbary Mikulski z własną wizją rozwoju amerykańskiej agencji kosmicznej. Przedstawione propozycje są w wielu miejscach takie same, co prezydencka wizja rozwoju NASA.

1 lutego 2010 roku Charles Bolden, obecny administrator NASA, zaprezentował nową wizję rozwoju amerykańskiej agencji kosmicznej. Wizja rozwoju zawierała w sobie wiele kontrowersyjnych elementów, z których najważniejszy był związany z anulowaniem programu Constellation. Od tego czasu trwała dyskusja w Kongresie i Senacie USA. Wielu przedstawicieli amerykańskiego Kongresu i Senatu nie było przekonanych do postulowanych zmian – wśród nich znajdował się senator Nelson.

Wraz z upływem czasu konieczność wypracowania kompromisu w sprawie przyszłości NASA staje się coraz poważniejszym problemem. Rok fiskalny 2011 zaczyna się w USA 1 października 2010 roku, co oznacza, że pozostało już tylko kilka miesięcy. Do tego czasu budżet musi zostać zatwierdzony.

W liście do senator Mikulski senator Nelson zaproponował następujące elementy rozwoju NASA. Wiele z tych elementów jest bardzo podobnych do prezydenckiej wizji rozwoju amerykańskiej agencji kosmicznej. Największe różnice znajdują się w elementach komercyjnych i budowy ciężkiej rakiety nośnej. Poszczególne elementy propozycji to:

  • Przedłużenie obecności ISS na orbicie przynajmniej do 2020 roku.
  • Wsparcie programu rozwoju technologicznego i naukowego w celu zdobycia celu nadrzędnego w zakładanym terminie.
  • Cel nadrzędny: Mars, który zostanie osiągnięty poprzez szereg misji w kierunku punktów L, orbity księżycowej oraz dalszych celów.
  • Potencjalny dodatkowy (STS-135) lot promu Atlantis, o ile będzie to bezpieczne (sugeruje się prace niezależnej komisji, która oceniłaby ryzyko).
  • Wsparcie dla komercyjnych programów, jednakże w wolniejszym tempie. Senator Nelson proponuje strategię “chodu/rozgrzewki przed biegiem”, by zredukować ryzyko.
  • Początek prac nad ciężką rakietą nośną już w 2011 roku (a nie jak prezydent USA proponował w 2015 roku). Rakieta byłaby zdolna do wynoszenia ładunków poza LEO a także w kierunku ISS. (Polecamy nasz wcześniejszy artykuł dotyczący poprzedniej propozycji kompromisu, która może zawierać pewne wskazówki dotyczące ciężkiej rakiety nośnej).
  • Senator Nelson proponuje, by nowe projekty rakiety i statków załogowych (prawdopodobnie szalupa ratunkowa Orion oraz komercyjne pojazdy) były związane z wcześniejszymi programami STS, Ares I i kapsuły Orion.

Jakie są szanse na akceptację tego kompromisu przez Kongres i Senat USA? W tej chwili trudno to określić, choć możliwe jest, że kompromis w sprawie NASA jest już “w zasięgu ręki”.

Źródła informacji:
Artykuł gazety Orlando Sentinel
oraz list senatora (plik .pdf).

Polecamy również wątek na polskojęzycznym forum A4U, gdzie toczy się dyskusja o programie Constellation od 2004 roku – LINK.

Comments are closed.