ATV-2 dotarł do Kourou

0

Drugi pojazd transportowy przybył do Kourou w Gujanie Francuskiej gdzie zostanie przygotowany do lotu w kierunku ISS pod koniec tego roku.

ATV-2 nazwany po sławnym niemieckim astronomie i matematyku “Johannes Kepler” przeszedł przez ostatnie miesiące szczegółowe testy w Niemczech i około miesiąca temu został wysłany w drogę do Ameryki Południowej.

W czasie transportu ATV był rozdzielony na części i teraz zostanie złożony w całość, a następnie będzie przechodził kolejne testy przedstartowe oraz ostatnie przygotowania przed integracją z rakietą. Wystrzelony zostanie w listopadzie tego roku za pomocą rakiety Ariane 5. Będzie on drugim pojazdem ATV wystrzelonym przez Europejską Agencję Kosmiczną z zaopatrzeniem dla stacji kosmicznej ISS. Dostarczy żywność, wodę, tlen oraz nowe eksperymenty i części zapasowe. Na końcu misji spłonie w atmosferze z odpadami zabranymi ze stacji.

Mogący przewieźć do 7 ton ładunku statek transportowy stanie się największym pojazdem zaopatrującym Międzynarodową Stację Kosmiczną po przejściu amerykańskich promów kosmicznych na emeryturę.

Źródła: arianespace.com

Comments are closed.