Start rakiety Kosmos-3M z wojskowym satelitą nawigacyjnym

0

Dzisiejszego dnia ma nastąpić start rakiety nośnej Kosmos-3M z kosmodromu Plesieck, na pokładzie której znajduje się rosyjski wojskowy satelita nawigacyjny – Parus. Satelita wyniesiony zostanie na orbitę o przybliżonych parametrach 918 x 984 [km]i inklinacji 82,96°. Po umieszczeniu na orbicie Parus przyjmie oficjalną nazwę Kosmos 2463.

Parus (Kosmos 2463) – jest rosyjskim wojskowym satelitą nawigacyjnym wchodzącym w skład konstelacji o nazwie Cykada-M. System istnieje od roku 1974 i w jego skład początkowo wchodziło  sześć identycznych  satelitów rozlokowanych na orbitach kołowych, w odstępie co 30°. Przypuszcza się, że od roku 1980 liczba satelitów rozlokowanych w szeregach konstelacji zwiększyła się do 22.

Parus, wykonany przez Reshetnev Company,  zbudowany jest na platformie Kaur-1 o cylindrycznym kształcie, którego średnica wynosi 2,035m. Na jego powierzchni znajdują się ogniwa słoneczne generujące energię elektryczną o średniej mocy 0,20 kW, a także radiatory. Całkowita masa startowa satelity wynosi 825 kg. Przewiduje się, że okres eksploatacji Parus wynosi od 18 do 24 miesięcy.

Źródło informacji:
http://www.astronautix.com/craft/parus.htm

http://astro.zeto.czest.pl/index.html

http://www.vectorsite.net/ttgps_2.html#m1

Comments are closed.