Opóźnienie misji STS-134 oficjalnie potwierdzone

0

Wczoraj pisaliśmy już o powodach przesunięcia lotu wahadłowca Endeavour ze spektrometrem AMS-02. Według obecnego planu ostatnie loty promów powinny odbyć się w następującej kolejności: 14 maja STS-132 , 16 września STS-133, zaś w połowie listopada miałby się odbyć ostatni lot STS-134. Decyzja o przedłużeniu programu lotów wahadłowców o dodatkową misję STS-135 powinna zostać podjęta w najbliższym czasie.

Dokładna data startu misji STS-134 jest zależna od terminu odesłania AMS-02 do Stanów Zjednoczonych (obecnie znajduje się w ESTEC w Holandii) jak i nachylenia kątu padania promieni słonecznych względem orbity ISS (beta angle). Według nowego planu misją ratunkową (LON – Launch On Need) dla najbliższej misji STS-132 ma zostać Discovery (STS-133). Właściwa misja STS-133 nie przyśpieszy terminu startu. Inżynierowie zdążą przygotować moduł PMM (wcześniej MPLM Leonardo) do stałego zainstalowania na stacji dopiero na wrześniowy termin startu.

Warto będzie również obserwować skład załóg w nadchodzących misjach. Z jednej strony pojawiały się głosy, iż misja STS-133 zostanie zmniejszona do czteroosobowej załogi. Z drugiej strony były szef oddziału astronautów Steve Lindsey sam mianował się na dowódcę pierwotnie ostatniej misji promu. Nieoficjalne źródła mówiły o dużych ambicjach Lindseya i chęciach podmiany załóg w razie zmian w harmonogramie lotów.

Źródło: LINK

Comments are closed.