SDO – pierwsze obrazy

0

Zaprezentowane wczoraj pierwsze obrazy z sondy SDO zapierają dech w piersiach. Niewątpliwie jakość i ilość danych przesyłanych przez SDO zrewolucjonizuje naszą wiedzę o najbliższej nam gwieździe – Słońcu. W części głównej artykułu prezentujemy nagranie-kompilację pierwszych obrazów   i danych zebranych przez SDO.

SDO wystrzelono 11 lutego 2010 roku. Sonda osiągnęła orbitę docelową 16 marca 2010 roku. Od tego czasu – aż do wczoraj – trwała kalibracja instrumentów oraz zbieranie pierwszych danych. Pierwsze dane uzyskane przez SDO opublikowano wczoraj. Bez dwóch zdań, jakość przesłanych danych i obrazów jest niesamowita. Poniżej prezentujemy nagranie przedstawiające kompilację pierwszych wyników zebranych przez SDO.

{youtube}QhqrWpJCT7c{/youtube}
Kompilacja pierwszyc obrazów uzyskanych przez sondę SDO / Credits – NASA, LittleSDOHMI

Jakość obrazów w porównaniu do innych sond słonecznych prezentuje poniższa grafika. Jak widać, rozdzielczość jest wysoka, co z pewnością przełoży się na wyższą jakość zebranych danych. To zaś przełoży się na lepsze zrozumienie procesów zachodzących na Słońcu oraz interakcji naszej Dziennej Gwiazdy z planetą Ziemią.

Dodatkowe informacje:
http://sdo.gsfc.nasa.gov/
(strona SDO)
misja SDO
– opis instrumentów oraz celów wyprawy (artykuł na kosmonaucie)
oraz polskojęzyczny wątek na temat sondy SDO – LINK

Comments are closed.