Ball Aerospace zbuduje GFO-2

0

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych wybrała firmę Ball Aerospace jako wykonawcę ładunku użytecznego satelity Geosat Follow-On 2. GFO-2 będzie satelitą pomiaru wysokości oceanów, kontynuatorem ważnych misji geofizycznych Geosat i GFO. W San Diego Dowództwo Morskich i Kosmicznych Systemów Bojowych Marynarki Wojennej USA (Space and Naval Warfare Systems Command – SPAWAR) ogłosiło rozstrzygnięcie przetargu na budowę satelity GFO-2.

Umowa, na 5,5 mln. USD, zobowiązuje firmę Ball Aerospace do poprawy osiągów sprzętu użytego na satelicie GFO, wystrzelonego w 1998 roku. Dwuczęstotliowościowy radiowysokościomierz statku ma mieć większą odporność na zakłócenia i interferencje oraz znacznie zredukowane opóźnienia w generowaniu danych. W budowie instrumentów pomoże mu włoska Thales Alenia Space.

Pierwsza w historii topograficzna mapa oceanów wykonana przez   satelitę Geosat, (c) NOAA - domena publiczna

GFO-2 będzie sterowany z bazy Kirtland sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, przez centrum operacyjne misji satelitarnych. Dane o wysokości oceanów będą obrabiane przez biuro oceanograficzne Marynarki Wojennej USA, w Stennis Space Center.

Następca GFO ma rozpocząć 6 letnią misję w 2014 roku. Pierwszy statek GFO, który zakończył pracę w 2009 roku, również powstał w wytwórniach Ball Aerospace.

GFO i GFO-2 wywodzą się z satelity Geosat, pracującego w latach 1985-1990. Zebrał on dane o geofizyczny uważane obecnie za kluczowe w rozwoju oceanografii i geodezji satelitarnej – statki oceanograficzne te same dane musiałby zbierać przez ok. 125 lat. Geosat wykonał pierwszą topograficzną mapę oceanów.

Więcej o obu misjach na polskiej Wikipedii: Geosat, Geosat Follow-On.

Źródło: spacedaily.com

Comments are closed.