Udany start rakiety Atlas V z mini-wahadłowcem X-37B

0

23 kwietnia 2010 o godzinie 01:52 CEST nastąpił start rakiety Atlas V z eksperymentalnym wojskowym mini-wahadłowcem X-37B na pokładzie. W części głównej prezentujemy nagranie ze startu.

X-37B jest długi na około 9 metrów, przy maksymalnej szerokości 4,5 metra i posiada przestrzeń ładunkową o wymiarach 2×1,2 metra.  Jego masa wynosi około 5 ton. Projekt powstał pierwotnie jako program NASA, ale został przekazany Pentagonowi po tym jak amerykańska agencja kosmiczna skoncentrowała się na programie Constellation. Dzięki temu budowa pojazdu była kontynuowana, choć od tego momentu została objęta tajemnicą i tylko od czasu do czasu do wiadomości publicznej były podawane informacje pochodzące bezpośrednio z US Air Force.

Start pierwotnie planowano na 20 kwietnia 2010, jednak po opóźnieniu spowodowanym przedłużającą się misją STS-131, start przełożono na 23 kwietnia (czas europejski – w USA był to jeszcze 22 kwietnia). Start odbył się o godzinie 01:52 CEST a po siedemnastu minutach X-37B znalazł się na zaplanowanej orbicie. Warto tu dodać, że transmisję na żywo ze startu rakiety Atlas V przerwano tuż przed odrzuceniem osłon aerodynamicznych ładunku i dalsza część lotu owiana jest tajemnicą. Przykładowo – nachylenie orbity X-37B jest nieznane – przypuszcza się, że zawiera się pomiędzy 20° a 28,5°, choć pewne źródła wspominały nawet o 33,47°. Wysokość orbity jest również nieznana – prawdopodobnie jednak wynosi około 300 km.  Poniżej prezentujemy nagranie startu rakiety Atlas V z mini-wahadłowcem X-37B.

{youtube}6Y8MX93psEQ{/youtube}
Start rakiety Atlas V z mini-wahadłowcem X-37B / Credits – ULA, ZeroNinerFoxtrot

Jest możliwe, że w ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin dowiemy się nieco więcej na temat misji X-37B, choć najprawdopodobniej będą to bardzo skąpe informacje.

Wątek w języku polskim dotyczący misji X-37B: LINK

Comments are closed.