Czwarte tankowanie Falcona 9 i wizyta Obamy

0

SpaceX po raz czwarty zatankowała rakietę Falcon 9. “Mokry test” miał sprawdzić izolację termiczną rakiety i pozwolić obsłudze nabrać wprawy w czynności tankowania paliwa.Stanowisko startowe z rakietą Falcon 9 odwiedził Barack Obama, przy okazji przemówienia o polityce kosmicznej USA. Towarzyszył mu Elon Musk, prezes SpaceX.

Tankowanie rakiety Falcon 9 miało miejsce w piątek 16 kwietnia, dzień po wizycie prezydenta USA Baracka Obamy na Florydzie, podczas której powtórzył on nowe założenia amerykańskiego programu lotów załogowych i wizję pracy NASA. Wizyta prezydenta USA jest szczegółowo opisana w innym artykule.

Ponowne przećwiczenie tankowania rakiety pozwoliło załodze na nabranie wprawy przed startem zaplanowanym nie wcześniej niż na 8 maja. Na początku tygodnia rakieta wróciła z hali montażowej na stanowisko startowe nr 40.

Prezydent Obama miał okazję osobiście odwiedzić stanowisko nr 40 (LC 40) przez wygłoszeniem przemówienia. Podczas 15 minutowego spaceru towarzyszył mu Elon Musk. Takie firmy jak SpaceX Elona Muska mają bowiem, wg wizji Obamy, nabrać większego znaczenia w eksploracji kosmosu.

Musk powiedział po spotkaniu, że “prezydent spędził 15 minut przechodząc się po stanowisko koło rakiety i pytał o nią”. “Jak na nie-inżyniera wykazywał imponujące zrozumienie tematu“. Jednym z pytań dotyczyło zmian koniecznych w rakiecie i statku Dragon, aby były zdolne do przewożenia ludzi.

Pierwsze tankowanie kriogenicznego paliwa miało miejsce w lutym. Ciekły tlen spowodował jednak odkształcanie się elementów rakiety i wypływ paliwa przez jej szczeliny. Postanowiono więc wymienić korkową izolację I członu rakiety.

Próbne odpalenie silników rakiety Falcon 9, (C) SpaceX

SpaceX tankowała Falcona 9 jeszcze dwa razy, w marcu. Tankowania odbyły się na potrzeby próbnych odpaleń silników głównych, tj. 9 silników Merlin pierwszego członu. Pierwsza próba odpalenia silników została przerwana. Druga, odbyła się prawidłowo.

Rakieta przeszła jeszcze badania emisji elektromagnetycznej związanej z kompatybilnością z urządzeniami kosmodromu. Urządzenia elektryczne i radiowe rakiety i bazy sił powietrznych, która obsługuje starty, nie mogą się wzajemnie zakłócać ani wywoływać interferencji.

Na stronach SpaceX można zapoznać się z oświadczeniem Elona Muska w sprawie polityki kosmicznej rządu Baracka Obamy.

Źródło: spaceflightnow.com

Wiadomość umieszczona na portalu www.kosmonauta.net

Comments are closed.