Wielka Brytania rusza z własną agencją kosmiczną

0

Dziś zaczyna działalność brytyjska agencja kosmiczna. Ta organizacja będzie ogniwem scalającym i koordynującym brytyjskie działania związane z badaniami i przemysłem kosmicznym.

Dotychczas w Wielkiej Brytanii działało Brytyjskie Narodowe Centrum Kosmiczne (British National Space Centre – BNSC), którego możliwości były jednak mocno ograniczone. Z tego powodu Wielka Brytania często uważana była za “szary koniec” – szczególnie w porównaniu z Francją, Niemcami, Holandią czy Włochami. Wyniki prac BNSC na scenie międzynarodowej były często trudne do zauważenia. Głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy były niskie fundusze ze strony brytyjskiego rządu (szczególnie zauważalne przy obecnym i aktywnym prywatnym przemyśle) oraz brak wyraźnych celów rozwoju. To między innymi dlatego Wielka Brytania dotychczas nie uczestniczyła w programie lotów załogowych ESA.

W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii miały miejsce prace przeglądowe, które skupiły się nad wyznaczeniem celów dla przemysłu kosmicznego dla tego kraju na następne dekady. Wynikem tych prac była rekomendacja stworzenia aktywnej brytyjskiej agencji kosmicznej o rozszerzonych kompetencjach. Do priorytetowych działań dodano również uczestnictwo w programie lotów załogowych oraz bardziej wyraźna współpraca w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W 2009 roku ESA wybrała pierwszego Brytyjczyka – Timothy’ego Peake – do korpusu europejskich astronautów. Stało się to pomimo brytyjskiej polityki nie uczestniczenia w misjach załogowych i zostało odczytanie jako zachęta ze strony ESA do bardziej aktywnego uczestnictwa.

Jakie będą plany nowej brytyjskiej agencji kosmicznej? Wszystko będzie pewnie zależne od wielkości nakładów jakie rząd Wielkiej Brytanii przeznaczy na tę agencję. Dotyczasowy wkład strony brytyjskiej to około 270 milionów funtów rocznie (około 300 mln euro).

Źródła informacji:
http://www.bnsc.gov.uk/About-BNSC/Transition-Plans/13736.aspx

http://www.guardian.co.uk/science/2009/dec/10/uk-space-agency-drayson-launch

http://www.thespacereview.com/article/1533/1

oraz prywatne wiadomości przesłane do redaktorów kosmonauty.

Comments are closed.