Bliski koniec studiów nad rakietami?

0

W październiku 2009 roku, administrator NASA – Charles Bolden – zlecił studia nad alternatywnymi systemami rakietowymi dla programu Constellation. Początkowo prace skupiały się na dwóch alternatywach – ‘bocznej’, zwanej też ‘nie-Shuttle-C‘, różne wersje rakiety Ares V oraz ‘liniowej’ rodziny rakiet Jupiter w ramach architektury DIRECT. Później, prace rozszerzono również na rakietę opartą na technologiach wywodzących się z Saturna V. Wiele wskazuje na to, że studia się kończą a Charles Bolden wkrótce otrzyma opracowane wyniki.

W piątek 15 stycznia 2010 roku (czyli w dniu pisania tego artykułu) dojdzie do spotkania Charlesa Boldena z przedstawicielami zespołu pracującego nad różnymi alternatywnymi systemami rakietowymi dla programu Constellation. Wg źródeł praca tego zespołu jest już ukończona lub na ukończeniu.

Jakie są wyniki tych prac? Przede wszystkim wydaje się, że proponowana architektura ‘nie-Shuttle-C’ zostanie odrzucona ze względu na poziom bezpieczeństwa ‘bocznej’ konfiguracji. Ponadto, wydaje się, że jedna lub kilka z preferowanych opcji rakietowych jest oparta na ‘przedłużonych’ wersjach rakiety Jupiter 241 (gdzie ‘przedłużenie’ oznacza dłuższy stopień rakiety) i na silnikach SSME (lub którejś z ‘nieodzyskiwalnych’ wersji) dla pierwszego stopnia oraz silnikach RL-10A dla górnego stopnia.

Poniższa grafika prezentuje poszczególne rywalizujące architektury rakietowe. Nowa rakieta Saturn V znajduje się po prawej stronie grafiki (szary cień jest dla porównania wielkości). Po środku można zobaczyć niektóre opcje Ares V Lite, a po lewej znajdują się opcje ‘Nie-Shuttle-C’ (konfiguracja ‘boczna’) oraz rakiety Jupiter z serii DIRECT (konfiguracja ‘liniowa’).

Oczywiście dopóki nie poznamy oficjalnej dokumentacji, dopóty nie poznamy szczegółów zaproponowanych architektur. Możliwe, że zmiana rakiety nośnej (lub pozostanie przy obecnie obowiązującej architekturze) będzie impulsem do ogłoszenia przez prezydenta USA nowej lub potwierdzenia obecnej strategii eksploracji załogowej. Jest możliwe, że ta niezwykle ważna decyzja zapadnie w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Źródło wiadomości:
http://www.nasaspaceflight.com/2010/01/bolden-review-hlv-friday-sidemount-doubt-in-linessme-boost/

oraz polskojęzyczne forum A4U.

Comments are closed.