Południowa Korea najemcą suborbitalnego samolotu Lynx

0

Południowokoreańskie centrum astronautyki Yecheon Astro Space Center poinformowało o wybraniu prywatnej firmy XCOR Aerospace z USA jako dostawcy odpowiedniej technologii związanej z lotami suborbitalnymi. Opierając się na zasadach wynajmu maszyny wraz z załogą, XCOR udostępni Centrum suborbitalny samolot Lynx Mark II.

W związku z tą sytuacją firma XCOR będzie musiała podjąć działania mające na celu uzyskanie odpowiednich zezwoleń od rządu Stanów Zjednoczonych na stacjonowanie maszyny w Korei Południowej. Firma jest zobowiązana do współpracy z różnymi organami rządu (m.in. kilkoma Departamentami) w celu dostosowania się do wymaganych regulacji, praw i procedur. W tym celu zatrudniono także odpowiednich fachowców, którzy będą asystować na tym etapie prac.

XCOR Aerospace z siedzibą w Mojave, Kalifornia, jest korporacją zajmującą się rozwojem, produkcją bezpiecznych maszyn z silnikami rakietowymi wielokrotnego użytku. Ponadto zajmuje się badaniami nad nowoczesnymi kompozytami, systemami napędu i innymi technologiami potrzebnymi w lotach suborbitalnych, misjach naukowych, badaniach górnej atmosfery i dostarczaniem małych satelitów na niskie orbity.

Samolot rakietowy Lynx jest flagową maszyną tej firmy, nadający się pod komercyjne zastosowania, zdolny do wykonywania różnych misji, w tym dostarczaniu niewielkich ładunków na niską orbitę. Wersja Mark II, o którą stara się południowokoreańska organizacja, będzie zdolna do nawet 4 lotów dziennie na wysokość ponad 100 kilometrów, a więc ponad umowną granicę między atmosferą, a kosmosem. Zabierać będzie dwie osoby, pilota oraz pasażera. Pierwsze loty testowe z bazy Mojave Air and Spaceport w USA mają mieć miejsce w 2010 roku.

Poniżej prezentujemy animację lotu samolotu Lynx:

{youtube}3a-l1tb1rPg{/youtube}
Credits: XCOR Aerospace

Jest to przełomowa chwila, bowiem prawdopodobnie pierwszy raz amerykańska suborbitalna maszyna będzie eksportowana za granicę, co wiąże się z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń i licencji.

Yecheon Astro Space Center jest organizacją non-profit, angażującą się w wiele aktywności związanych z astronautyką i kosmosem. Z najważniejszych można wymienić posiadanie centrum treningowego, które przygotowuje do lotów w przestrzeń kosmiczną (treningi w wirówce), centrum badań astronomicznych, planetarium czy komercyjne loty helikopterem. Centrum Yecheon usytuowane jest w odległości 240 kilometrów na południowy wschód od stolicy kraju, Seulu.

Sprowadzenie suborbitalnego samolotu Lynx do Południowej Korei odbywa się w ramach projektu, którego celem jest rozwój turystyki kosmicznej, edukacji oraz stworzeniu nowych możliwości w badaniach naukowych. Będzie to pierwsza tego typu inicjatywa w Azji. Fundusze na projekt – blisko 30 milionów dolarów – są zbierane przez różne organizacje zainteresowane udziałem w tym przedsięwzięciu w ramach koalicji założonej przez Centrum Yecheon.

Źródło: XCOR

Comments are closed.