Mars500, ESA szuka kandydatów

0
Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła nabór ochotników do projektu Mars500, który w zamierzeniu ma symulować 520-dniową izolację załogi w misji międzyplanetarnej na Marsa, wraz z 20-minutowym opóźnieniem w komunikacji i symulowaniem potencjalnej katastrofy. Pozwoli to na uzyskanie potrzebnych danych, dotyczących aspektów medycznych i psychologicznych tak długich misji kosmicznych.

Program skierowany jest do wszystkich państw członkowskich ESA, współpracujących w ramach programu ELIPS (European programme for Life and Physical sciences and applications utilising the International Space Station). Obecnie są to: Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Kanada, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Oznacza to, że szansa na udział Polaków w programie ograniczona jest do osób posiadających oprócz polskiego, dodatkowe obywatelstwo jednego z państw członkowskich ELIPS. Kandydaci którzy zechcą wziąć udział w projekcie, nie mogą mieć więcej niż 185 cm wzrostu i muszą mieścić się w wieku od 20 do 50 lat. Pozostałe kryteria to:
  • dobra kondycja zdrowotna
  • brak uzależnień
  • wysoka motywacja
  • doświadczenie w jednej z dziedzin: medycynie, biologii, inżynierii systemów podtrzymywania życia, inżynierii elektronicznej, informatycznej lub mechanicznej
  • doskonała znajomość przynajmniej jednego z języków: Angielskiego i Rosyjskiego oraz znajomość podstaw drugiego
  • zgoda na uczestnictwo w testach medycznych i psychologicznych

 

Mars500 symuluje lot na Marsa trwający 250 dni, 30-dniowy pobyt na powierzchni w ramach eksploracji oraz 240 dniowy lot powrotny. Do programu wybrane zostaną cztery osoby, które zostaną następnie podzielone na dwa zespoły, na zasadach identycznych z formowaniem załóg pojazdów kosmicznych – dwie osoby zostaną wybrane na załogę główną, pozostałe dwie będą stanowić załogę rezerwową.

Symulacja będzie miała miejsce w tym samym, Moskiewskim ośrodku należącym do IBMP (Institute for Biomedical Problems), w którym symulowano 105-dniowy pobyt na Marsie. Połączone moduły tworzące habitat posiadają przestrzeń około 550 metrów sześciennych. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5-go listopada, a sam test rozpocznie się w przyszłym roku. Wcześniej zalogi zostaną poddane czteromiesięcznemu szkoleniu.

Źródło: ESA

Comments are closed.