Udany start rakiety Atlas V z satelitą wojskowym

0

Kilkanaście godzin temu rakieta Atlas V w konfiguracji 421 pomyślnie wyniosła satelitę wojskowego WGS 2. Satelita WGS 2 należy do amerykańskich sił zbrojnych i będzie służyć jako ważny element w komunikacji wojsk, szczególnie tych stacjonujących w Iraku i Afganistanie.

Start odbył się po kilku tygodniach opóźnień spowodowanych technicznymi problemami związanymi z rakietą Atlas V. Ostatecznie start przeprowadzono 4 kwietnia 2009 roku o godzinie 02:31 CEST (w USA, na Florydzie był to jeszcze 3 kwietnia).

WGS 2 jest wojskowym satelitą telekomunikacyjnym stanowiącym drugi podstawowy element globalnego systemu szerokopasmowego SATCOM (WGS). Pierwszym jest satelita WGS SV-1 wyniesiony na orbitę geosynchroniczną 10 października 2007 r. Satelity WGS są ważnym elementem nowego, bardziej wydajnego systemu satelitów telekomunikacyjnych zapewniających zaawansowane możliwości komunikacyjne oddziałom wojskowym znajdującym się na obszarach, na których prowadzone są wszelkiego rodzaju działania bojowe.

Masa satelity WGS 2 wynosi w przybliżeniu 6000 kg. WGS obsługuje połączenia komunikacyjne w zakresie częstotliwości 500 MHz pasma X i 1 GHz pasma Ka i może filtrować sygnały komunikacyjne o chwilowej szerokości pasma do 4875 GHz. W zależności od kombinacji naziemnych terminali, szybkości przesyłania danych i modulacji, satelity WGS są w stanie utrzymywać transmisję danych z szybkością pomiędzy 2,4 i 3,6 Gbps.

Satelity WGS wyposażono w technologie takie jak: ksenonowo-jonowy system napędowy (XIPS) zawierający cztery thrustery o średnicy 25 cm, który jest 10 razy bardziej efektywny od systemów konwencjonalnych, wysokoefektywne ogniwa słoneczne wykonane z arsenku galu oraz rozkładane radiatory z elastycznymi przewodami cieplnymi, które zapewniają większa powierzchnię odprowadzania ciepła.

Satelita wyniesiony został na orbitę geosynchroniczną o parametrach 408×66811 km i inklinacji 20,93° przy użyciu rakiety nośnej typu Atlas V w konfiguracji 421 (2 SRB + Centaur) mogącej wynosić ładunki o maksymalnej masie startowej do 6287 kg na GEO.

Początek czynnej służby WGS 2 planowany jest na wrzesień.

Źródło: ULA

Comments are closed.