TSSM czy EJSM? Jowisz czy Saturn?

0

12 lutego 2009 roku na posiedzeniu przedstawicieli NASA, ESA i JAXA powinna zostać wybrana nowa misja do zewnętrznego Układu Słonecznego. Celem jest Jowisz (znaczy się bardziej księżyce jowiszowe) lub Saturn (znaczy się Tytan oraz w drobnej części Enceladus).

W chwili obecnej pozostało już tylko dwóch konkurentów:

Europa Jupiter System Mission (EJSM) o koszcie 4,5 miliarda dolarów i składająca się z dwóch członów – dedykowanego Europie oraz Ganimedesowi. Możliwe, że Japończycy by dołączyli do projektu wraz ze swoją sondą, dedykowaną badaniom magnetosfery Jowisza. Starty sond przewidywane są na 2020 rok – wejście w system Jowisza na 2025 rok a wejście na orbity Europy i Ganimedesa – rok 2028.

Titan Saturn System Mission (TSSM) składający się z orbitera Tytana, balonu na gorące powietrze oraz lądownika/łódeczki. Koszt całkowity zakładany jest też na około 4,5 miliarda dolarów. Start planowany jest na 2020 rok – wejście do systemu Saturna na 2029 rok – a wejście na orbitę Tytana w 2031 roku.

Która misja zostanie wybrana? Nie ma chyba żadnego faworyta. Obie misje są jednak wyjątkowo ambitne, a design, budowa, testy, lot do celu oraz część naukowa misji to ponad dwie dekady. W obu misjach zarówno NASA jak i ESA chcą współpracować.

Prezentacje na temat obu misji znajdują się tutaj:
http://opfm.jpl.nasa.gov/library/

Strona Outer Planets Flagship Mission, omawiająca oba projekty, dostępna jest o tutaj:
http://opfm.jpl.nasa.gov/

Wpisy na wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/TSSM
http://en.wikipedia.org/wiki/Europa_Jupiter_System_Mission

Comments are closed.