HiRISE fotografuje zespół bardzo młodych marsjańskich kraterów

0

Sonda MRO – Mars Reconnaissance Orbiter – przesłała na Ziemię zdjęcia niesamowitej formacji kraterów uderzeniowych. Co więcej, okazało się, że kratery te zostały wybite zaledwie kilka lat temu. Skan tego regionu Marsa został wykonany przez urządzenie HiRISE – High Resolution Imaging Science Experiment.

Zdjęcie tego obszaru przedstawia różnej wielkości kratery, które najprawdopodobniej zostały wybite przez jeden meteoryt marsjański, który rozpadł się na kilkanaście mniejszych obiektów w trakcie przechodzenia przez atmosferę Czerwonej Planety. Ciemna linia pomiędzy dwoma największymi kraterami to najprawdopodobniej ślad fali uderzeniowej, która wytworzyła się gdy meteoryt rozbił się na kilka mniejszych obiektów. Fakt, że fala uderzeniowa pozostawiła swój ślad na powierzchni Marsa sugeruje, że rozpad nastąpił na stosunkowo małej wysokości.

Co więcej, kratery te zostały wybite pomiędzy majem 2003 a wrześniem 2007. W maju 2003 roku sonda Mars Odyssey obserwowała ten region. Nie zauważono wtedy tych tworów. We wrześniu 2007 roku oraz w marcu 2008 roku kratery te zostały dostrzeżone za pomocą Context Camera (CTX), zainstalowanej na pokładzie MRO. Oznacza to, że powierzchnia Marsa jest wciąż kształtowana i przeobrażana przez wiele różnych procesów – w tym i uderzeń meteorytów.

Źródła informacji:
http://hirise.lpl.arizona.edu/ESP_011618_1885
oraz forum polskojęzyczne A4U.

Comments are closed.