Grudniowe zdjęcie regionu lądowania sondy Phoenix

0

Amerykański orbiter Marsa – Mars Reconnaissance Orbiter – przesłał na Ziemię zdjęcie przedstawiające region lądowania sondy Phoenix, która w maju 2008 roku osiadła na powierzchnię czerwonej planety. Misja lądownika zakończyła się w listopadzie tego samego roku, kiedy z powodu ciągłego zmniejszania się ilości dostępnej energii słonecznej pojazd nie był już w stanie kontaktować się z Ziemią, ani kontynuować pracy na powierzchni.

Zdjęcie zostało wykonane 21 grudnia. Widoczny na nim jest spadochron i osłona lądownika (parachute and backshell), osłona cieplna (heatshield) odrzucona po przejściu przez fazę hamowania atmosferycznego oraz sam lądownik Phoenix (Phoenix lander). Jakość zdjęcia powierzchni jest obniżona z powodu występowania znacznej ilości zamglenia atmosferycznego. Jest ono jednak wystarczająco dobre by stwierdzić, że w ciągu dnia szron nie zalega na powierzchni planety.

Jest to pierwsze zdjęcie z serii wyznaczonej do monitorowania zmian warunków panujących w rejonie lądowania sondy Phoenix.

Więcej na ten temat zdjęcia znajdziesz tutaj. Wątki poświęcone misji Phoenix znajdziesz tutaj oraz tutaj.

Żródło: NASA

Comments are closed.