Integracja infrastruktury dla Falcona-9

0

Trwają prace nad strukturą odpowiedzialną za rotację rakiety do pozycji startowej i jej stabilizację przed startem w kompleksie LC-40. Przeprowadzono próbę hydraulicznych siłowników, które umożliwiają zmianę położenia rakiety i jednocześnie przenoszą znaczną część obciążeń na grunt podczas jej ustawiania. Jest to kolejny krok na drodze do stabilnego postawienia rakiety w pozycji pionowej po ukończeniu integracji całego systemu.

Integracja samej rakiety została zakończona 30 grudnia 2008 roku – o dzień wcześniej niż wynikało to z planu

Rakieta Falcon 9 to starszy brat Falcona-1 – rakiety, której pierwszy udany lot mogliśmy obserwować pod koniec 2008 roku. F9 posiada jednak znacznie większą nośność, uzyskaną dzięki zastosowaniu zespołu dziewięciu silników Merlin-1C – pojedynczy silnik tego typu jest używany właśnie w rakiecie Falcon-1. Falcon 9 stawić będzie trzon prywatnego programu rakietowego firmy SpaceX, ponieważ na nim opierać się będą loty kapsuły Dragon, która ma dostarczać towary na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Sukces Falcona 9 będzie oznaczał również możliwość testów najcięższego wariantu tej rakiety, zbudowanej z trzech podstawowych stopni, zawierających w sumie aż 27 silników Merlin-1C. Osiągi rakiety w tym wariancie będą z grubsza zbliżone do Delty IVH.

Więcej informacji na stronie SpaceX oraz Astro4u.net

Elon Musk na tle  Falcona 9, Credits: SpaceX

Comments are closed.