Kolejne opóźnienie startu Delty IV-H / NRO L-26

0

Ponownie przełożono start rakiety Delta IV Heavy z tajnym satelitą NRO L-26. Problem z zaworem doprowadzającym azot, zamontowanym na wyrzutni LC-37B spowodował przerwanie procedur przygotowujących rakietę do lotu. Gaz ten jest wykorzystywany do ‘przedmuchiwania’ zbiorników pojazdu przed załadowaniem paliwa kriogenicznego, aby uniknąć kondensacji pary wodnej. Kolejne okno startowe otwiera się w piątek o godzinie 1:41 czasu środkowoeuropejskiego i potrwa cztery godziny.

Prognoza pogody przewiduje około 70% szans na start – głównym problemem może się okazać prędkość wiatrów na niskiej wysokości.

Delta IV Heavy to najcięższy dostępny wariant serii Delta, zdolny do wyniesienia około 13-tu ton na orbitę geostacjonarną i wykorzystujący do tego celu trzy jednakowe stopnie (tzw. common booster core), napędzane silnikami Rocketdyne RS-68, wykorzystującymi mieszankę ciekłego wodoru i tlenu.

Przekaz live ze startu będzie dostępny na stronie United Launch Alliance na około 20 minut przed planowanym startem.

Więcej informacji i zdjęć na ten temat znajdziesz tutaj i tutaj. Wątek na forum polskojęzycznym, poświęcony temu wydarzeniu znajdziesz tutaj.

Źródło: United Launch Alliance, NASASpaceflight.com, SpaceflightNow.com

Comments are closed.